Најздравите колачи со јаболка! Вкусен рецепт за слабеење! Дали сте тргнале на патување на кое сакате да изгубите вишок килограми, но се борите да најдете закуски кои се и вкусни и хранливи?

Не барајте понатаму бидејќи го имаме совршеното решение за вас – најздравите колачи со јаболка!

Преполни со корисни состојки и преполни со вкус, овие бисквити од јаболка не се само задоволство за вашите рецептори, туку и одличен додаток на вашиот режим за слабеење. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 јајце
1 прстофат сол
2 лажички стевија или засладувач по желба
200 г несолена урда
1 јаболко (220 г)
2/5 лажици остро (интегрално) брашно
½ лажичка прашок за печиво

ПОСТАПКА:

Јајцето изматете го со прстофат сол и лажичка засладувач (може и кафеав или брезов шеќер) по избор. Дпдајте ја урдата и промешајте. Алтернативно, можете да го изблендирате во блендер за помазна конзистентност.

Излупете го јаболкото и изрендајте го со крупно ренде. Во смесата со јајца и урда додајте го ренданото јаболко и промешајте, а потоа додајте го брашното и прашокот за печиво.

Кога ќе се изедначи смесата, можете да почнете со обликување и печење на колачите.

Црпете со лажица и обликувајте ги во плех обложен со хартија за печење.

Печете ги во загреана рерна на 180 Целзиусови степени околу 35-40 минути или додека да поруменат. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

Нутритивни придобивки од состојките

Урда: богата со протеини и калциум, урдата помага во градењето на мускулите и здравјето на коските.

Јаболко: Преполни со влакна и есенцијални витамини, јаболката го промовираат варењето и обезбедуваат природен енергетски поттик.

Јајце: Извор на висококвалитетни протеини, јајцата помагаат во поправка на мускулите и обезбедуваат ситост.

Интегрално пченично брашно: За разлика од рафинираното брашно, интегралното пченично брашно ги задржува сите хранчиви материи, нудејќи повеќе влакна и хранливи материи.

Значењето на здравата закуска

Изборот на здрави закуски како овие колачи од јаболка може да има значително влијание врз вашето здравје. Со избирање на хранливи алтернативи, можете да ја намалите желбата за благо, да го одржите нивото на енергија и да го поддржите вашето целокупно здравје и благосостојба.