Зелениот плод е добар за белодробни и кожни болести, ја прочистува к рвта, ги јакне мускулите…

Малку помалку се познати лековитите својства на младите листови, младите плодови и незрелиот плод, кои можат да помогнат кај многу болести, а најделотворни се ако се берат на почетокот и во текот на мај, во зависност од временските прилики.

Младиот орев лекува белодробни болести, ја чисти кр-вта, го подобрува видот, ги јакне мускулите и коренот на косата, ги дезинфицира ра-ните, ја подобрува функцијата на мозокот, спречува рак на дој-ка и простата и др.

Добро е познат како лек за чистење на кр-вта, а добар е и за лекување на белодробни болести, за јакнење на мускулите и подобрување на видот. Младите зелени ореви се богати со витамин Ц. Во комбинација со мед се одличен лек за болежливи и слаби лица.

Зрелите плодови се полни со масла, се јадат свежи и претставуваат одличен извор на омега 3 масни киселини, кои успешно го намалуваат нивото на лошиот холестерол во кр-вта. Оревот се користи против инфицирани ра-ни, кожни болести и воспаление на очи во облик на балсам или како облога.

Оревовото масло е добро за нега на косата и заштита од из.гореници од сонце. Јатките содржат 65% масло, протеини, јагленихидрати, фосфор, калиум, магнезиум, витамин Б и Ц, железо.

ЧАЈ ОД МЛАДИ ОРЕВОВИ ЛИСТОВИ

Овој чај е особено делотворен, бидејќи во комбинација со медот го јакне и го чисти телото, па на тој начин го подобрува здравјето. Исто така, се користи кај проблеми со варењето, гихт, кр-вавење на непца, г.нојни осипи, ваги-нален секрет…

Листовите содржат етерично масло со жолтеникава боја, кое во себе има танини и материи со топол и горчлив вкус. Оревовите листови можат да се берат во јуни и јули, а пожелно е да се користат додека се свежи и зелени, бидејќи тогаш содржат најмногу лековити состојки.

Во споредба со другите јаткасти плодови, оревите содржат двојно повеќе антиоксиданти. Само 30 грама ореви дневно може значително да го подобри вашето здравје.

Листовите од орев се исто така многу лековити, па затоа не заборавајте да ги наберете првите пролетни листови и да ги искористите за да приготвите моќен чај кој го чисти целиот организам.

Листот содржи танин, масло со жолтеникава боја, киселини и соединенија со лут и горчлив вкус. Од листовите може да се изработуваат сирупи, екстракти, тинктури, но и бои за коса и кожа, козметички креми и масла за сончање.

Листовите најдобро е да се искористат додека се зелени и свежи. Имаат инсектицидно дејство, затоа што со својот силен мирис ги бркаат мравките, молците, вошките и други штетници.

Приготвениот чај од оревови листови се засладува со мед, а се употребува како средство за деток.сикација на организмот, за јакнење на желудникот и подобрување на дигестијата и кр-вната слика, против чирови, костобол, гн-ојни ра-ни, како и за испирање и облоги за воспалени очи.

Совршено ја чисти кр-вта, го подобрува метаболизмот и го лекува целото тело. Листовите од оревот содржат аскорбинска киселина, витамин Б1, гликозиди, флавониди, каротен и други корисни супстанции.

Ја тонираат и смируваат кожата, помагаат во зараснување на ра-ни. Се препорачува секогаш кога сте исцрпени, кај проблеми со столицата, авитаминоза, заразни болести.

КАКО СЕ ПРИГОТВУВА ЧАЈ ОД ОРЕВОВИ ЛИСТОВИ?

Листовите од орев одвојте ги од петелките и исушете ги (3-7 дена) во затворен и добро проветрен простор, распоредено во тенок слој со повремено превртување. Кога листот убаво ќе се исуши, се чува во хартиена или платнена кеса. Ако сакате да ја вратите енергијата и да го зајакнете телото, чај од оревови листови се пие 3 до 4 пати дневно, во мали голтки, по една лажица.

фото – Кемо Пасиќ

Еве како се приготвува чајот: една супена лажица сув лист се става во 200 мл ладна вода, а потоа се става на оган да проврие 5 минути. Се остава поклопено 15 минути, по што се процедува. Дневно може да се испие до 2-3 шолји.