Дома Тагови орев

Таг: орев

Потопете 5 оревови прегради одвечер, а наутро сварете чај за слабеење...

Не ги фрлајте оревовите прегради кога ги чистите јатките. Чајот приготвен од оревови прегради делува против блокиpaње на коpoнарните аpтерии, срцеви заболувања и висока...

Наберете ги првите листови од оревот и сварете моќен чај –...

Не заборавајте да ги соберете првите пролетни листови од ова дрво и да го искористите за подготовка на моќен чај кој го чисти целиот...

Не ги фрлајте оревовите лушпи – од нив се прави моќен...

Постојат намирници кои се јадат без кора, а некои мора да се излупат. Дали намирниците се поздрави доколку се конcyмираат со нивната кора, е...

Ова е еден од најдобрите методи за покривање на изгребаниот паркет,...

Подовите најчесто ги покриваме со „бродски патос“, „ламинат“ и „паркет“. Од сите нив најчесто се користи паркетот бидејќи е најдобар и најлесен за одржување....

СОВЕТ ОД СТАРИТЕ СЛОВЕНИ: Кое дрво треба да се засади покрај...

Старите Словени живееле во хармонија со природата од која добивале храна и лекови, па дури и денес експертите сметаат дека треба да се засадат...

МЛАДИ ОРЕВОВИ ЛИСТОВИ: Чајот е моќно средство за лекување на телото...

Зелениот плод е добар за белодробни и кожни болести, ја прочистува к рвта, ги јакне мускулите… Малку помалку се познати лековитите својства на младите листови,...

МЛАДИ ОРЕВОВИ ЛИСТОВИ: Ретко кој ги користи, а ефектите се чудесни

Сите ги сакаат јатките на оревот како закуска, бидејќи имаат единствен, неодолив вкус и арома. Особено се задолжителен додаток во разни колачи и торти,...

Ефикасен лек за болки во увото, стар 200 години, рецептот до...

На наше огромно задовоство, овој лек ни го испрати нашиот редовен читател, господинот Миленковски, со што ја зголеми колекцијата од народни лекарства. Рецептот е...

Чајот од млади оревови листови ги исфрла токсините од телото и...

Зелениот плод е добар за белодробни и кожни болести, ја прочистува крвта, ги јакне мускулите... Малку помалку се познати лековитите својства на младите листови, младите...

Лек за вишок килограми: Овој чај го топи салото, лекува тешки...

Оревите се познати по своите лековити својства, навистина се единствени поради самиот факт дека од нив може да се искористи и лушпата и плодот...