КЕСКУЛ – Турски десерт кој потсетува на рафаело, готов за 15 минути

Брзо се приготвува, а уште побрзо се јаде. По вкусот потсетува на Рафаело топчињата.

Потребни состојки:

500 мл млеко

40 г кокос

60 г брашно (некои користат нишесте)

80 г шеќер или помалку*

1 ванилин шеќер

1 лажица путер

* по сугестија на читателка која го приготви рецептот, количината на шеќер треба да се преполови

За наросување:

Малку сечкани несолени фстаци или сечкани печени лешници и малку кокос

Постапка:

Во малку поголема шерпа ставете го ладното млеко, кокосот, шеќерот, ванилин шеќерот, и полека додавајте го брашното. Сето добро изматете го со жица.

Ставете на оган и така сето заедно оставете да зоврие постојано мешајќи. Кога ќе проврие додадете го путерот и мешајте додека да се растопи.

Тргнете од оган и наполнете 4 помали садови (од 150 мл).

Секој сад покријте го со проѕирна фолија и изладете неколку часови во фрижидер.

Одозгора наросете со ситно сечкани несолени фстаци, или печени лешници со малку кокос.

Претходна статијаОвој СЛАДОЛЕД е готов за 5 минути, а толку е вкусен што се јаде за 2 минути
Следна статијаПроверен рецепт: мојата Наташа ја закачи уште како бебе оваа бактерија и само овој лек ја спаси: семки против Ешерихија коли