ЕДНА НЕДЕЛА НА ТАРАТУР И ЌЕ СТАНЕТЕ КАКО ФИДАНКА: Ем вкусно, ем ефикасно

Во летниот период најмногу се препорачува лесно сварлива хранлива која не го оптеретува организмот, па затоа најчесто се приготвуваат супи и други чорбести јадења.

Меѓутоа, и доколку спаѓате меѓу оние кои не ги сакаат супите, сигурни сме дека нема да се откажете од една добра порција, ароматичен и освежителен таратур! А ако ви кажеме и дека со негова помош можете да осла-бете, тогаш сигурно ќе ви стане уште попримамлив…

Начинот на исхрана кој е осмислен да поттикне разградување на масните наслаги, всушност се базира на „млечна супа“, позната како таратур, јадење кое е искличително полезно за организмот.

Особено таратурот е идеален во текот на топлите летни денови, па затоа со него треба да се започне уште на преминот од пролетта кон летото.

Денес со вас ќе споделиме една идеја како да се храните во следните неколку седмици со цел да ја намалите вашата те=жина, да ја нормализирате перисталтиката и празнењето на цре вата, но и да го забрзате метаболизмот – а сето тоа, со помош на таратурот.

Таратор со ореви

Поради лукот содржан во тараторот, ќе го зајакнете имунитетот и ќе ја подобрите состојбата на кожата и косата. Копарот, кој е извор на витамин Ц, витамин Б1, витамин Б2, витамин Е, калциум, фосфор и многу други корисни состојки, ќе ви помогне со стомачните тегоби, не-соница, нер-воза, анемија, нарушувања на мен-струацијата и многу други работи.

Д иета со таратор

Диетата со таратор се следи две недели. Потоа треба постепено да се префрлите на вашиот вообичаен начин на исхрана, обидувајќи се да не јадете премногу различни видови храна одеднаш (да не ги мешате и да правите поголемо растојание помеѓу оброците).

Секако, ако имате проблеми со стомакот, задолжително кон.султирајте се со вашиот лекар пред да започнете со оваа д иета.
Започнете со полесни продукти од растително потекло и со секој нареден ден вклучете нешто ново во менито.

Еве еден ден како пример за д иетата, кој вклучува 5 оброци на ден:

Појадок – две варени јајца и чинија со овесни снегулки (сварени на вода/млеко/ или покиснети со јогурт/кефир) и додаток на малку овошје. Ужина – овошје по ваш избор и 2-3 бисквити од интегрално брашно

Ручек – таратор (неограничена количина). Попладневен појадок – 50 г сурови ореви (бадеми, индиски ореви, лешници, ореви). Вечера – таратор (неограничена количина). За време на д иетата, препорачливо е да не додавате многу сол на тараторот.

Не треба да користите масло, маслиново масло или кој било друг вид маснотии при подготовката. Сè додека се држите до д иетата, можете да пиете кафе, како и чај, но подобро е да не пиете ал-кохолни пијалаци и овошни сокови кои содржат додаден шеќер.

Ако чувствувате голема желба за слатко за време на д иетата и овошјето не ви помага, тогаш изедете неколку лажици мед (полека топејќи го), изедете неколку урми или суво грозје (не претерувајте со сувото овошје, многу е калорично).

За да може д иетата да има поголем ефект, подобро е да не јадете леб со тараторот. Ако сè уште чувствувате итна потреба за тоа, можете да си дозволите да јадете само едно парче леб и тоа да биде од интегрално брашно или пак, двопек.

За време на целиот ре-жим не заборавајте да пиете најмалку 1,5 литри вода на ден, тоа ќе помогне во побрзиот ефект на д иетата.

Ако сè уште не можете да издржите 2 недели, обидете се да направите најмалку 3 дена „чистење“ со таратур. После таратурот навистина ќе се чувствувате полесни и поенергични.

Претходна статијаЛесен напиток за дијабетичари, помага кај кожни заболувања и прави детокс, алкалната вода е најдобриот пијалак за ова лето
Следна статијаЛековита ракија со рузмарин, ги „влече“ сите бoлки од зглобовите и ја подобрува циркулацијата