Поради нездравата храна и лошите навики, повеќето луѓе си го „закиселуваат” организмот, а поради тоа се јавуваат симптоми како замор, главоболка, проблеми со дигестијата и пад на имунитетот, а со текот на времето би можеле да се појават и некои сериозни болести – смета Сандра Мариќ Булат дипл.инг.нутриционизам.

Иако нашиот организам настојува да ја одржи рН рамнотежата преку континуирано чистење со помош на пуфери, бубрези и бели дробови, сепак, кога ќе ги почувствуваме тие симптоми, ние можеме да си помогнеме сами на себеси, преку кон.сумација на алкална вода – советува нутриционистот.

Таа исто така смета дека алкалната вода е многу подобар избор отколку сода бикарбоната која луѓето често ја користат, бидејќи пребрзо ја менува рН вредноста, а не делува долгорочно. Инаку, кај здрав организам рН на кр-вта се движи помеѓу 7,35 до 7,45 што е благо алкална средина која се одржува со помош на пуфери.

Но, некои делови од телото природно имаат поинаква рН вредност, па не треба да се претерува ниту со откиселувањето, за да не дојде до по.реметување на природната рамнотежа која си ја имаат тие делови од организмот.

Сандра Мариќ додава дека алкалната вода можеме да ја пиеме редовно, секој ден, особено во текот на летните денови, бидејќи освежува, а може да се пие и повремено, тогаш кога ќе почувствувате силен замор, пречки со дигестијата и слично.

Ваквата вода му овозможува на телото полека да се алкализира, односно да се воспостави рамнотежа на рН во организмот и да го одржува овој баланс долгорочно, како превентива од разни проблеми.

Меѓу останатото, спречува создавање на камчиња во бубрези и развој на низа болести поврзани со бубрезите и задржување на ток.сините во организмот. Алкалната вода не е обична вода.

Тоа е вода што има повисока pH вредност од обичната вода за пиење. Заговорниците на алкалната вода тврдат дека таа помага во спречување на некои болести како што се ракот и дека го забавува процесот на стареење.

Алкалната вода има повисоко ниво на pH од обичната вода за пиење. Затоа, некои поборници веруваат дека алкалната вода ја неутрализира киселината во вашето тело. Нормалната вода за пиење обично има неутрална pH вредност од 7. Алкалната вода има pH вредност од 8 или 9.

Алкална вода може да се купи во многу продавници или продавници за здрава храна. Сепак, можете сами да си направите алкална вода во домашни услови. Ако додадете лимон во чаша вода, вашата вода ќе стане поалкална! Важно е да се користи дестилирана вода кога се прави алкална вода во домашни услови, бидејќи водата од чешма или флаширана вода може да содржи адитиви.

Потребни состојки: 1 бокал (2 л) чиста филтрирана вода, 1 органски лимон, измиен и исечен на осмини или тркалца, 1 лажичка хималајска розова сол.

Подготовка: Наполнете го бокалот со чиста филтрирана вода, додајте ги парчињата лимон, но не го истискувајте сокот во водата. Потоа додајте 1 лажичка хималајска розова сол, поклопете и оставете да отстои преку ноќ (8-12 часа) на собна температура.

Следното утро испијте две чаши пред појадок и една пред спиење. не е потребно да се испие целата вода која сте ја приготвиле во текот на еден ден, за да не претерате со вкупниот внес на течности, но добро е да се испијат помеѓу половина литар и литар алкална вода дневно, советува нутриционистот.

II РЕЦЕПТ: Алкална вода со сода бикарбона. Потребни состојки: 200 мл вода, 1/8 лажица сода бикарбона.

Подготовка: Додајте 1/8 лажица сода бикарбона во чаша со 200 мл вода. Сода бикарбоната е алкална, а во комбинација со вода се подобруваат нејзините алкалните ефекти. Само бидете внимателни – бидејќи сода бикарбоната содржи многу натриум, не користете ја ако сте на диета што нагласува помал внес на сол или имате проблеми со срцето и бубрезите.

Алкалната вода помага во лекување на дијабетес бидејќи ја подобрува вискозноста на кр-вта кај пациенти со дијабетес, што го зајакнува општото здравје. Исто така, го подобрува здравјето на кос.ките.

Луѓето кои консумираат алкална вода поретко ги кршат кос.ките и нивната густина на кос.ките не се намалува толку многу. Сепак, нема многу истражувања за употребата на алкална вода во случај на артритис или гихт.

Го регулира кр-вниот притисок, помага при сла.беење и ги потиснува клетките на ракот. Алкалната вода ја намалува киселоста и може да помогне во лекување на рак. Некои експерти препорачуваат пациентите да одат на алкална диета, која вклучува пиење алкална вода.

Пиењето алкална вода може да помогне во лекување на кожни заболувања како што се псоријаза и егзема, а исто така може да помогне и при појава на акни. Дури и капењето во алкална вода може да ја потхрани кожата доволно за да има забележителен ефект против стареење. Капењето во алкална вода не може да и наштети на вашата кожа.

Препораки: Се препорачува да се кон.сумира алкална вода наутро на празен стомак. На овој начин се исфрлаат сите ток.сини што се насобрале во текот на ноќта, но исто така го хидрирате организмот. Се препорачува за сите генерации, деца малку постари од 15 години.

Одлична е за спортисти, луѓе со прекумерна тежина, но и дијабетичари. Алкалната вода за луѓе со стомачни проблеми и запек се покажа како исклучително ефикасна. Во случај на хроничен гастритис и чиреви, не ја користете.