Професорката д-р Верослава Станковиќ за време на неодамнешното предавање даде увид во влијанието на исхраната врз имунолошкиот систем и како таа може да ја зголеми или намали неговата ефикасност.

Дополнително, таа фрли светлина на вообичаените погрешни чекори што ги прават поединците кога се обидуваат да изгубат тежина.

Проф. Д-р Верослава Станковиќ во своето гостување на Пинк зборуваше за важноста на урамнотежената исхрана, придобивките од зајакнувањето на имунолошкиот систем и озлогласениот концепт на „здебелувањето“.

Прочитајте: „ДО НОВА ГОДИНА ЌЕ БИДЕТЕ КАКО МАНЕКЕНКИ: Напиток кој се пие 7 дена со многу силно дејство…“ОВДЕ.

Таа се осврна и на темата за слабеење и вообичаени грешки поврзани со додатоците во исхраната.

Нутриционистот нагласи дека неурамнотежената исхрана може да предизвика стрес, кој пак може негативно да влијае на нашиот имунитет. Понатаму, таа даде список на намирници кои можат да помогнат во зајакнувањето на имунитетот и враќањето на неговата сила.

„Одржувањето балансирана исхрана во текот на годината е клучно за постигнување и одржување на кондицијата во текот на летото. За жал, многу поединци избираат да ја започнат својата диета во мај и јуни, или непосредно пред некој важен настан, предизвикувајќи непотребен стрес на телото.

Прочитајте: „ЗА ДА НЕМАТЕ ГРАМ ВИШОК САЛО – НАПИТОК ЗА СЕКОЕ УТРО: После 10 дена цела облека ќе ви биде голема, запишете си го овој рецепт“ОВДЕ.

Овој стрес може да има штетно влијание врз имунолошкиот систем на телото, оставајќи го подложно на низа болести предизвикани од вируси, бактерии и други нарушувања“, советува таа.

Според проф. д-р Станковиќ, планот за здрава исхрана треба да се состои од три главни оброци секој ден, со една ужина.

Прочитајте: „ЕМ СИТА – ЕМ ЗГОДНА: Најдобрата диета со која намалив 2 конфекциски броја (Рецепт)“ОВДЕ.

„Можете да го постигнете ова дури и ако работите и присуствувате на состаноци секој ден. Со четири оброци нема да се прејадете, туку ќе јадете колку што ви треба. Избегнувајте мрсна и тешка храна, како и прости шеќери кои веднаш ги користи организмот, а ако не ги потроши ги сладира во масти.

Прочитајте: „ДИЕТА СО КИСЕЛО МЛЕКО: До Нова година ќе носите 2 броја помали панталони“ОВДЕ.

Не ги исфрлајте целосно од исхраната, бидејќи ќе предизвика желба и постојано ќе мислите на нив, но избегнувајте ги. Погрижете се да јадете што е можно повеќе зеленчук, умерено количество овошје, млеко, млечни производи и месо во текот на годината“.

Прочитајте: „До Нова година намалете неколку конфекциски броја: за три дена – струк на манекенка“ОВДЕ.

Ќе процениме дали треба да изгубите тежина врз основа на индексот на телесна маса. Помеѓу 18 и 24,9 се смета за нормално, но постои полесен начин да откриете дали сте здрави – измерете ја половината (струкот).

„Мораме да внимаваме и на линијата на половината, која е причина за метаболички синдром, дијабетес тип 2 и кардиоваскуларни заболувања. „Физичката активност секогаш се комбинира со правилна исхрана, бидејќи без внес на калории, тежината нема да се врати во нормала“, вели таа.

Прочитајте: „ДИЕТАЛНА СУПА: Колку повеќе ја јадам, толку повеќе слабеам – ова е чудо невидено“ОВДЕ.

Дури и кога станува збор за активностите, умереноста е клучна, бидејќи премногу физичка активност може да биде стресна.

„Прошетајте, користете велосипед, трчајте или едноставно прошетајте наутро кога температурите се добри“, вели таа.

Таа повтори дека инстант диетите кои ветуваат инстант слабеење се опасни.

„Протеините се излачуваат од телото, а три четвртини од составот на нашето тело се состои од протеини. Ако ги исклучиме нив и другите хранливи материи, ќе потрошиме протеини и нема да имаме доволно протеини за да изградиме соодветен имунитет.

Потоа внесувате минимална количина на минерали, што го уништува имунитетот. Самата диета го зголемува стресот, го зголемува адреналинот кој го уништува имунитетот. Сите овие брзи диети можат да го намалат имунитетот доколку не внесуваме доволно калории и хранливи материи“, вели таа.

При изборот на протеини, вклучете белка од јајце, сурутка и посно месо. Свежиот зеленчук ќе ги врати минералите. Нема потреба да земате додатоци (суплементи) освен ако не е препорачано од специјалист.

„Земете суплементи само по препорака на лекар, особено ако имате неправилна исхрана. Многу колеги препорачуваат употреба на разни суплементи, но доколку се земаат неправилно и во големи количини, може да бидат штетни за здравјето“, објасни д-р Станковиќ.