ДИЕТАЛНА СУПА: Колку повеќе ја јадам, толку повеќе слабеам – ова е чудо невидено

Можеби сте слушнале за супата од зелка, а можеби многумина од вас и ја испробале, па еве и јас да го споделам моето искуство. За мене ова беше ново откритие и на почетокот и пристапив со доза на скепса.

Ја приготвив супата според рецептот на вашиот сајт (НМД.мк) кој ми го испрати една колешка од работа. Морам да признам дека навистина додека се вари супата таа мириса на зелка и целер, но мирисот не е толку непријатен како што ми го опиша колешката.

Веројатно тоа е до личноста, дали некој поднесува или не, но кај мене дома често се готви зелка како вариво, а уште почесто како сарма. Исто така, за вкусот на супата можам да кажам дека многу ми се допадна, што не очекував.

Пак, ќе речам, колешката што ми го испрати рецептот ми наметна сугестија и за мирисот и за вкусот, но и покрај тоа што таа зборуваше негативно за супата, јас како да се заинаетив и одлучив да ја испробам.

Ефектот беше очигледен на мојата колешка, таа за многу кратко време како да се пре-полови, изгуби доста на тежина, па сите бевме љубопитни и ја прашувавме што и како направила, какви маги-чни апчиња п иела.

Таа на сите ни го откри овој рецепт за супата од зелка, но веднаш негативно ги опиша нејзиниот мирис и вкус и ни кажа дека едвај ја јадела. Јас, за разлика од неа, сум воодушевена и тоа не можам да го скријам, па затоа ви се обратив, бидејќи сакам да го споделам своето искуство.

И кај мене имаше голем ефект, а резултатите се повеќе од видливи, не само на в ага. Па затоа, сакам да ви се заблагодарам и најсрдечно да им ја препорачам на сите оваа ди-ета, на сите оние кои досега се обидувале со нешто, а не успеале да си ја средат те-жината – Оливера.

Д ИЕТА И РЕЦЕПТ ЗА СУПА ОД ЗЕЛКА

Предност на оваа д иета е тоа што е богата со нутриенти, не трае долго и може да го активира метаболизмот. Супата можете да ја јадете во неограничени количини, па така никогаш не сте гладни.

„Зелка д иетата” спаѓа меѓу здравите ре-жими на исхрана, со низок процент на масти и калории, а ви овозможува да осла-бете 7 к илограми за с амо 7 дена.

Најважниот оброк во текот на денот е нискокалоричната супа од зелка, чиј рецепт можете да го прочитате подолу во текстот. Оваа супа поттикнува брзо сого-рување на масното ткиво.

Нема шанси да не осла-бете доколку се придржувате на основните правила: никако ал-кохол, благо, газирано, леб, сувомеснато.

Откако ќе ја приготвите супата можете целото тенџере да го чувате во фрижидер или на тераса ако е ладно (за да не ви фаќа место) или да ја поделите во тегли уште додека е топла, да ги затворите (со што ќе се вакумираат) и откако ќе изладат да си вадите по потреба.

Оваа супа уште се нарекува и „медицинска супа“, „д иетална супа“, „супа за после прејадување и препи-вање“…

Со користење на д иеталната супа ќе бидете восхитени од резултатите за с амо неколку дена. Ви го прет-ставуваме рецептот за д иетална супа која сигурно ќе стане ваше омилено јадење.

Потребни состојки: 6 главици кромид со средна величина, 3-4 домати или доматно пире, по вкус, 1 мала главица зелка, 2 зелени пиперки, 500 г целер, корен и лист, 1 коцка супа (или 2 петлови супи)

Постапка: исечкајте го зеленчукот, додајте вода, сол, црн пипер по вкус. Гответе го зеленчукот на висока температура 10 минути, а потоа намалете ја температурата на тивко и гответе додека зеленчукот да омекне.

Во текот на д иетата не можете да кон-сумирате брза храна, шеќер, ал-кохол, леб, газиран пијалак, било каква масна и димена храна.

МЕНИ ЗА СЕДУМ ДЕНА

Ден 1: Супа од зелка и овошје по избор, единствено не се дозволени бананите. Пијте доста течности, а се препорачува вода, незасладен чај или црно кафе.

Ден 2: Супа и зелен зеленчук (свеж, темно листест зеленчук). Не смеете да јадете пченка, зелен грашок или грав. За вечера, печен компир со малку растително масло. Овој ден е забрането овошјето.

Ден 3: Супа, овошје и зеленчук, но без компир. Третиот ден веќе се гледаат резултатите, па би требало веќе да осла-бите 2 кг.

Ден 4: Супа, овошје и зеленчук, вклучително и банани и млеко со низок % масти. Може да изедете најмногу 4 банани.

Ден 5: Супата од зелка е задолжителна, а дозволен е и еден оброк 300-500 г немасно пилешко или говедско месо и салата од домати (максимално до 6 домати). Во текот на денот треба да испиете 1,5 до 2 литри вода за да се исперат вишокот киселини од организмот.

Ден 6: Супа, варено месо и зеленчук (особено лиснато). Шестиот ден не е дозволено да се јаде компир.

Ден 7: Чинија супа, варен интегрален ориз со зеленчук, овошен сок, свежо цеден. Во текот на д иетата пијте повеќе вода и комбинирајте ја исхраната со умерена физичка активност.

Претходна статијаДИЕТАЛНИ ЌОФТИЊА СО ТИКВИЧКИ: Не ми се веруваше дека можам да јадам ваков деликатес и да ослабам
Следна статијаБЕЗ МЕСЕЊЕ: Ги ставам состојките во кеса, ја протресувам, самото стасува, а потоа го печам – вкусен и брз колач со јаболка