Освен што ќе се сладите во вкусните намирници кои ги предлага оваа десетдневна исхрана, со овој план конечно ќе можете да си го вратите поранешниот изглед и повторно да ги облечете вашите омилени панталони.
Киселото млеко е исклучително корисна намирница, која ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага во „собирање“ и исфрлање на ток-сините од телото и го cтимyлиpа метаболизмот да работи побрзо.
Киселото млеко е одлично за хидратација, поздрави коски, регулирање на кр-вниот притисок, намалување на ризикот од настанување на кардиоваскуларни болести, спречува де-белеење и дијабетес тип 2, а некои студии покажуваат и дека го намалува ризикот од paк на дој-ка и paк на дебелото црево.
Киселото млеко е исклучително корисна намирница, која ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага во „собирање“ и исфрлање на ток-сините од телото и го cтимyлиpа метаболизмот да работи побрзо.
Многу е вкусно и делува освежително, а во текот на десет дена со помош на оваа осмислена исхрана со кисело млеко, може да намалите од 5 до 6 к илограми. Сепак, имајќи предвид дека ова е pecтрик-тивна исхрана, не треба да трае подолго од 14 дена.
Во текот на овие денови можете да ги јадете следните намирници: 500 г кисело млеко дневно, до 300 г овошје дневно (освен зрели банани, грозје, дињи и лубеници), до 100 г месо дневно (риба, пилешко и мисиркино, со отстранета кожа и маснотија), до 300 г зеленчук дневно (домати, краставици, ротквици, пиперки…), до 300 г зелен зеленчук (зелена салата, кељ, зелка, рукола…).

пиперки во кисело млеко
Количината на кисело млеко што ќе ја користите во одредени рецепти зависи од вашата желба и вкус. Важно е да јадете 500 г кисело млеко дневно, а како ќе го распределите по оброците, зависи од вас.
ПРИМЕР ЗА ЕДНОДНЕВНО МЕНИ. Појадок: мешавина приготвена од кисело млеко и малини, шолја зелен чај или чаша чист сок од портокал. Ручек: шолја топол билен чај, ладна таратур салата направена од кисело млеко и краставици исечени на мали коцкички, 100 г варено месо, дополнителна салата од краставица, домат и зачински билки, кисело млеко по желба, чаша топла лимонада (без шеќер).
Попладневна ужина: Домат со кисело млеко. Додајте малку сенф, малку сол во киселото млеко и кратко измешајте во блендер. Вечера: шолја топол билен чај, боранија сварена на пареа и малку изладена, а потоа помешана со кисело млеко, чаша топла лимонада (без шеќер).
Издржливост. Чаша кисело млеко и 1 лажичка мед во утринските часови ја подобруваат издржливоста во текот на денот. Млекото содржи протеини, а медот потребните јаглехидрати. Кисело млеко со мед можат да го јадат сите, без оглед на возраста и полот.