БРЗ КОЛАЧ – БАКЛАВА – РАВАНИЈА – дефинитивно најдобриот рецепт за овој колач!

Колачот или баклавата, како сакате наречете го, многу е вкусен, а како нема да биде, кога според состојките е ист на нашата раванија.

Потребни состојки:

4 јајца
150 г шеќер
1 ванилин шеќер
250 г гриз
200 г мелени ореви
50 г сечкани ореви
1 чаша кисело млеко (180 г)
1 прашок за печиво

за шербет:

500 г шеќер
2 чаши вода (400 мл)

Постапка:

Loading...

Јајцата пенасто изматете ги со миксер, а 150 грама шеќер постепено додавајте додека миксате. Додадете ванилин шеќер и прашок за печиво, па продолжете со миксење.

Потоа додадете го киселото млеко, 250 г гриз и убаво со лажица промешајте да се изедначат состојките. Потоа додадете ги оревите и уште еднаш промешајте за да се измешаат рамномерно.

Смесата излејте ја во тркалезна тепсија претходно малку намастена и ставете да се пече 20-25 минути на 200 степени.

За шербет: 500 г шеќер со 2 чаши вода ставете на оган и мешајте додека да се растопи шеќерот и да се добие сируп. Додадете и неколку трклаца лимон.

Печениот колач избоцкајте го со чепкалка и исечете го на ромбови. Ладниот колач прелијте го со врел шербет и оставете да се впие. Уживајте!

Сите детали околу постапката можете да ги погледнете во видеото:

Loading...