Баба од 77 години ги намалила шеќерoт и притисокот за 10 дена – од овој лек пукам од здравје

Покрај високиот притисок имав и висок шеќер кој некогаш достигаше 7,9. За да го решам овој проблем држев диета и почнав да пијам еден народен лек – вели бабата од Русија, чие искуство се споделува по социјалните мрежи.

Шеќерот сега ми е во нормала и тоа за само неколку недели откако почнав да го пијам лекот. Еве што направив: Купив 3 кг кромид, го поделив да имам за 10 дена, па секое утро си варев, а лекот го пиев трипати на ден – раскажува оваа баба.

Делува кај чиреви, улкуси и респираторни тегоби, помага во спречување на бактериски инфекции…

Проблемот со зголемен крвен притисок и шеќер во крвта денес ги мачи голем дел од светската популација.

Покрај медицинските терапии во зависност од тежината на здравствената состојба, луѓето со години користат и природни методи кои може да помогнат во стабилизирање на наведените состојби.

Ви го пренесуваме рецептот на бабата (77) од Русија, која своето ниво на шеќер и крвниот ритисок ги држи под контрола со помош на кромид, и вели дека крвната слика и многу подобра отколку на младите денес.

РЕЦЕПТ:

Секое утро варете неколку излупени главици кромид (околу 300 г) со 250 мл вода. Оставете да врие 8-10 минути.

Течноста поделете ја три делови: Се пие половина час пред појадок, ручек и вечера.

Третманот се применува 10 денови без прекин, па се прави пауза од 10 дена и по овој принцип се продолжува најдолго 6 месеци.

Овој природен лек го снабдува организмот со потребната доза железо, калциум, цинк, манган и кобалт.

Бидејќи расте под земја, кромидот изобилува со природни етерични масла, како и фитинска киселина за која е докажано дека ги уништува бактериите во белите дробови.

Водата од варен кромид благотворно делува кај чиреви, улкуси и респираторни тегоби, а помага и во спречување на бактериски инфекции.

Претходна статијаЗа љубителите на салата со мајонез: Свечена салата
Следна статијаНајлековитата билка на планетата: Спречува мозочен удар, ја исфрла слузта, го лекува желудникот