Рефлукс или народски кажано – горушица може да се опише како чувство на печење во градите. Тоа е опас-но само по себе, но ако се повторува често, тоа може да биде многу иритирачки феномен и дефинитивно може да ви го уништи денот, а понекогаш и да предизвика паника.

Се јавува кога киселината на желудникот од стомакот се враќа во хранопроводот, иритирајќи го тој дел од телото и предизвикува чувство на печење во градите. Тоа се случува кога мускулот што го затвора делот помеѓу хранопроводот и желудникот не работи правилно.

Некои луѓе чувствуваат непријатност во градите, а некои дури и во грлото. Понекогаш ова враќање на киселина е придружено со б олка во градите и често предизвикува загриженост дека станува збор за срцев проблем.

Всушност, тоа е сосем разбирлива грижа. Гастричниот капак што го затвора делот помеѓу хранопроводот и желудникот се наоѓа во централниот дел на градите, малку лево од центарот. Таму чука и срцето.

Ако сте имале проблем со вишок киселина, тешко ќе сфатите колку може да биде непријатно. Најчесто се опишува на следниов начин:

Токму од тоа „горливо“ чувство се појави името на овој проблем. Да бидеме јасни – не е исто со чувството дека нешто гори во градите, но всушност како оган да тлее во вас. Понекогаш трае кратко време и исчезнува. Понекогаш опстојува подолго непријатното чувство.

Ако стигне до грлото, киселината од желудникот остава кисел или горчлив вкус во устата. Тоа е проблем на дигестивниот систем, па затоа не е невообичаено симптомите на рефлукс да вклучуваат подждригнување, б олка во стомакот, подуеност и понекогаш гадење.

Иако ова е прилично чест проблем кај луѓето, не секој ги доживува истите симптоми. Некои луѓе имаат потешки искуства и чести проблеми, но некои симптоми се минливи и слаби.

Причини за рефлукс

Имајте на ум дека секое трајно и успешно решавање на проблем е победа за вас. Ако сакате да се справите со вишокот киселина во стомакот, треба да ја знаете причината за појавата на истите.

Храната што ја јадете

Премногу масна и зачинета храна може да ја раздвижи киселината во вашиот стомак, а одредена храна што ја јадете може да предизвика релаксација на прстенот околу овој стомачен мускул и да создаде премин на киселината.

Начин на јадење

Ако се прејадете за време на еден оброк, вашиот стомак произведува повеќе желудочна киселина и тоа е една од причините за појава на рефлукс. Ако јадете брзо, исто така може да настане овој проблем.

Времето кога јадете е важно

Ако јадете пред спиење, сосем е сигурно дека силата на гравитацијата ќе си ја заврши својата работа, капакот нема да се затвори целосно кога ќе легнете и киселината ќе излезе од стомакот.

Пијалаците што ги пиете

Премногу кисели и премногу топли напитоци, ал-кохол и премногу кофеин исто така може да го нарушат нивото на киселина во желудникот и да бидат причина за проблеми со рефлукс.

Покрај навиките во исхраната, причините за рефлукс може да бидат и во некои други предизвикувачи и лоши навики. Некои од нив се: лековите што ги земате, пуше-ње, с трес, дебелината, тесна и непријатна облека што го притиска стомакот, генетски предиспозиции.

Превенција – избегнувајте ги причините за да настанат симптоми

Иако некои од причините може да бидат генетски, во структурата на желудникот или едноставно во начинот на кој вашето тело реагира на храна, сосем е сигурно дека може да избегнете многу причини за појава на рефлукс ако се грижите за вашата исхрана и начин на живот.

Намалете ја вашата тежина

Ризикот од враќање на желудочната киселина е поголем кај луѓето кои имаат вишок килограми, а едно американско истражување покажа дека овој ризик е поголем кај жените отколку кај мажите.

Јадете помали оброци, но почесто: Ова е еден од клучните начини да се спречи рефлуксот.

Јадете помалку масна храна: Масната и тешката храна побавно се разложува и задржува повеќе киселина во стомакот.

Јадете овошје кое не е многу кисело. Почесто јадете банана или лубеница. Зелениот зеленчук е одличен бидејќи ќе го смири желудникот – брокула, целер, спанаќ. Ориз и овес. Тие имаат смирувачки ефект и добро ја одржуваат ситоста.

Посно месо и риба, но не пржени. Варен компир и интегрален леб. Не користете премногу зачинети јадења. Редовно пијте чај од ѓумбир и магдонос.

Не постои универзално правило што можеме да се примени кога станува збор за причините и симптомите на рефлукс. Она што предизвикува киселини за некого, воопшто не влијае на некој друг.

Исто е и со храната што треба да ја јадете. Секој организам реагира различно на храната во зависност од причината. За да знаете кој метод е најефикасен за вашето тело, најдобро е да водите дневник за диети некое време.

Забележете што сте јаделе, кога сте го јаделе и дали сте имале проблем со вишок киселина. На тој начин, ќе знаете каква храна да избегнувате и што да јадете кога ќе се појави рефлуксот.

Сода бикарбона против рефлукс

Киселината во стомакот е иритирачка, но ако не е секојдневно искуство, не треба да паничите или да трчате на лекар. Можете исто така да имате корист од некои природни лекови што веројатно ги имате во вашата кујна:

Сода бикарбона против рефлукс одлично делува кај повеќето луѓе. Причината е едноставна – сода бикарбоната ја неутрализира киселината во желудникот. Бидејќи се покажа дека делува на многу полиња, сода бикарбоната е нешто што секогаш треба да го имате дома и одличен природен лек за многу проблеми.

Гумите за џвакање може да бидат добри против лош здив, но исто така ефикасен лек против рефлукс. Го стимулира производството на плунка, а со тоа ја елиминира вишокот киселина. Не е природен лек, но е лесно достапен и ефикасен начин.

Исто така, се покажа дека и пченичните снегулки се ефикасни. Она што ви треба во овој случај е водата во која тие отстојале во текот на ноќта. 6 лажици пченични снегулки во литар и половина вода. Во утринските часови, водата се процедува и се пие во текот на денот.

Бадемите често се препорачуваат. Тие не треба да го заменуваат вашиот оброк или да се јадат во абнормални количини. Доволно е да јадете 3 – 4 бадеми во денот после оброк.

Чај од камилица или нане. Познати по нивното смирувачко дејство врз стомакот и лесно го смируваат желудникот.

Јаболков оцет. Измешајте лажица јаболков оцет со чаша вода и испијте ја. Ако не ја чувствувате б олката, тогаш веројатно немате проблем со недостаток на желудочна киселина, па затоа ова не е природен лек што ќе ви помогне при олеснување на симптомите. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска