СТАКЛЕНИ ТОПЧИЊА: Ситни посни колачи со преубав вкус...

Уште еден посен колач со преубав вкус на комбинација од суво овошје и малку ореви. Освен што се украс на секоја празнична трпеза, тие се и многу вкусни и здрави. Се преливаат со карамел од растопен шеќер што им дава сензуална крцкава коричка при гризнувањето, а внатре се сочни, меки и неодоливо вкусни. Нема да се покаете доколку го направите овој фантаcтичен посен колач - декоративен и мозаичен. А кога ќе ги направите и ќе ги сместите меѓу другите ситни колачи, сите прво по нив посегнуваат, а потоа ве фалат за умешноста, зашто делуваат како да имаат претешка подготвка, а во суштина е прелесна. На „око“ се...

Ќе бидете отпорни на сите болести: Оваа салата...

Во овој период од исклучителна важност е да му се посветиме на здравјето. Редовниот внес на витамини и минерали во доволни количини, е многу важно за здравјето на целиот организам, а во овој период кога ни се закануваат разни вируси, особено е важно. Најдобриот начин во организмот да се внесе сè што му е потребно на организмот за да може правилно да функционира – е преку храната. Оваа салата ќе го зајакне имунолошкиот систем максимално, а телото ќе биде отпорно на сите болести. Потребни состојки: 1 главица сирово цвекло со средна величина ¼ свежа зелка 2 моркови со средна величина јаболкова киселина по вкус маслиново масло, најдобро ладно цедено, девствено морска или хималајска сол по вкус Постапка: Цвеклото...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

Сè се пече заедно…ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ – Од сѐ по 12...

Сè се пече заедно...ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ - Од сѐ по 12 лажици...Еве што ви е потребно за овој вкусен колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За бисквит: 4 јајца 12 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 12 лажици масло 12 лажици млеко 12 лажици брашно 1 прашок за печиво 2 лажици какао во...

Најдобриот појадок за 10 минути…Се топи во устата…Секој треба да го...

Најдобриот појадок за 10 минути...Се топи во устата...Секој треба да го знае овој рецепт...Ова е рецептот што го чекавте! Брз и лесен рецепт за појадок...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици брашно 1 лажица прашок за...

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче…Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време…

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче...Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време... Постапката е многу едноставна и може да...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

Сè се пече заедно…ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ – Од сѐ по 12 лажици…

Сè се пече заедно...ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ - Од сѐ по 12 лажици...Еве што ви е потребно за овој вкусен колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За бисквит: 4 јајца 12 лажици...

Најдобриот појадок за 10 минути…Се топи во устата…Секој треба да го знае овој рецепт…

Најдобриот појадок за 10 минути...Се топи во устата...Секој треба да го знае овој рецепт...Ова е рецептот што го чекавте! Брз и лесен рецепт за...

Риба печена во рерна со многу зеленчук…Прсти да излижеш…Вака подготвена е многу сочна и вкусна…

Риба печена во рерна со многу зеленчук...Прсти да излижеш...Вака подготвена е многу сочна и вкусна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 парчиња риба, исчистена и...

Брз кремаст десерт со овошје…Многу вкусен и освежителен, се топи во уста…

Брз кремаст десерт со овошје...Многу вкусен и освежителен, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

Сè се пече заедно…ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ – Од сѐ по 12 лажици…

Сè се пече заедно...ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ - Од сѐ по 12 лажици...Еве што ви е потребно за овој вкусен колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За бисквит: 4 јајца 12 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 12 лажици масло 12 лажици млеко 12 лажици брашно 1 прашок за печиво 2 лажици какао во...

Најдобриот појадок за 10 минути…Се топи во устата…Секој треба да го знае овој рецепт…

Најдобриот појадок за 10 минути...Се топи во устата...Секој треба да го знае овој рецепт...Ова е рецептот што го чекавте! Брз и лесен рецепт за појадок...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици брашно 1 лажица прашок за...

Риба печена во рерна со многу зеленчук…Прсти да излижеш…Вака подготвена е многу сочна и вкусна…

Риба печена во рерна со многу зеленчук...Прсти да излижеш...Вака подготвена е многу сочна и вкусна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 парчиња риба, исчистена и исечена на кременадли 3 големи главици кромид исечени на прстени 3 големи компири исечени на тркалца 2 големи...

Брз кремаст десерт со овошје…Многу вкусен и освежителен, се топи во уста…

Брз кремаст десерт со овошје...Многу вкусен и освежителен, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 120 мл): За бел крем: 1 л млеко 1 чаша гриз 1 чаша шеќер За...

Сè се пече заедно…ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ – Од сѐ по 12 лажици…

Сè се пече заедно...ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ - Од сѐ по 12 лажици...Еве што ви е потребно за овој вкусен колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За бисквит: 4 јајца 12 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 12 лажици масло 12 лажици млеко 12 лажици брашно 1 прашок за печиво 2 лажици какао во...

Најдобриот појадок за 10 минути…Се топи во устата…Секој треба да го знае овој рецепт…

Најдобриот појадок за 10 минути...Се топи во устата...Секој треба да го знае овој рецепт...Ова е рецептот што го чекавте! Брз и лесен рецепт за појадок...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици брашно 1 лажица прашок за...

Риба печена во рерна со многу зеленчук…Прсти да излижеш…Вака подготвена е многу сочна и вкусна…

Риба печена во рерна со многу зеленчук...Прсти да излижеш...Вака подготвена е многу сочна и вкусна...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 парчиња риба, исчистена и исечена на кременадли 3 големи главици кромид исечени на прстени 3 големи компири исечени на тркалца 2 големи...

Брз кремаст десерт со овошје…Многу вкусен и освежителен, се топи во уста…

Брз кремаст десерт со овошје...Многу вкусен и освежителен, се топи во уста...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 120 мл): За бел крем: 1 л млеко 1 чаша гриз 1 чаша шеќер За...

ШЕЌЕРПАРЕ…Од 1 доза добивам 70 колачиња од гриз потопени во шербет…Се топат во уста, многу се вкусни…

ШЕЌЕРПАРЕ...Од 1 доза добивам 70 колачиња од гриз потопени во шербет...Се топат во уста, многу се вкусни...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (Се мери со чаша од 200 мл и мала чајна чаша од 125 мл): За тесто: 200 г путер 1/2...

Ако имате јајце, брашно и млеко, пригответе ги овие вкусни крофнички…Многу меки како памук со неодолив мирис и вкус…

Ако имате јајце, брашно и млеко, пригответе ги овие вкусни крофнички...Многу меки како памук со неодолив мирис и вкус...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 230 мл млако млеко, 1,5 лажица шеќер, 8 г сув квасец (нешто помалку од цела лажица), 1 јајце, на...

ПИРОШКИ ОД КОМПИР…Толку многу се вкусни, што колку и да направам, малку се…

ПИРОШКИ ОД КОМПИР...Толку многу се вкусни, што колку и да направам, малку се...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 г варен компир (може и пире ако ви останало од ручекот), 80 г путер или маргарин, 10 г сув квасец (1 кесичка), 1 мала...

Сите ме прашуваат како ослабев…Намалив 2 конфекциски броја…Со оваа ДИЕТА стомакот е секогаш полн и никогаш не си гладен…

Сите ме прашуваат како ослабев...Намалив 2 конфекциски броја...Со оваа ДИЕТА стомакот е секогаш полн и никогаш не си гладен...Успешноста на оваа диета се состои во тоа што сè што му е потребно на организмот го зема од оброците. Практично, ова...

Тиквички без масло…без бело брашно…без прашок за печиво…Само 3 состојки…Може да се јаде во слатка или солена варијанта…

Тиквички без масло...без бело брашно...без прашок за печиво...Само 3 состојки...Може да се јаде во слатка или солена варијанта...Еве што ви е потребно според рецептот на Славица Дошен Анѓелковиќ: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г рендани тиквички, без цедење 3 јајца 4 полни супени лажици палента/пченкарен...

ЛАЖЕН ЧИСКЕЈК…Од едноставни состојки, а има неопислив добар вкус…Сите го бараат овој рецепт…

ЛАЖЕН ЧИСКЕЈК...Од едноставни состојки, а има неопислив добар вкус...Сите го бараат овој рецепт...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 г смрзнати малини, 80 г шеќер, 30 г скроб/нишесте/густин, сок од 1 портокал (или друг овошен бистар сок), 1 пакување пишкоти, 150 г крем сирење (младо несолено...

Сè се пече заедно…ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ – Од сѐ по 12 лажици…

Сè се пече заедно...ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ - Од сѐ по 12 лажици...Еве што ви е потребно за овој вкусен колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За бисквит: 4 јајца 12 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 12 лажици масло 12 лажици млеко 12 лажици брашно 1 прашок за печиво 2 лажици какао во...

Најдобриот појадок за 10 минути…Се топи во устата…Секој треба да го знае овој рецепт…

Најдобриот појадок за 10 минути...Се топи во устата...Секој треба да го знае овој рецепт...Ова е рецептот што го чекавте! Брз и лесен рецепт за појадок...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 г рендан кашкавал 2 јајца 2 лажици брашно 1 лажица прашок за...