Сочен колач со прелив од портокал, гриз, ореви...

Потребни состојки: 3 јајца 200 мл јогурт 10 лажица гриз 10 лажици брашно 5 лажици шеќер во тестото 200 г шеќер во сирупот 1 ванилин шеќер 100 г суво грозје 50 мл масло 1 прашок за печиво 100 г мелени ореви 1 портокал – сок и портокал Деталите погледнете ги во видеото: https://youtu.be/zDVeY2yDAyA

Плескавици од тиквички – рецепт

Поради својата нежна градба, тиквичките се многу чувствителен и лесно расиплив зеленчук. Чувајте ги неизмиени во пластични кеси во фрижидер, но не подолго од 7 дена. И најмалите оштетувања на сјајната кора, многу брзо доведуваат до пропаѓање и расипување. Лесно се замрзнуваат, со претходно кратко бланширање. ​ Време за приготвување: 25 минути ​ Потребни состојки: ​ 400 г тиквички 75 г брашно 40 г пармезан 1 китка влашец (или листови од млад кромид) 1 китка магдонос 1 јајце 2 мали лажички оригано Сол Црн пипер Мускантно оревче Масло за пржење Постапка: ​ Тиквичките изрендајте ги на крупната страна од рендето, посолете и оставете од нив да излезе сокот, па исцедете ги. ​ Во подлабока чинија ставете: јајце, брашно, зачини и пармезан. Додадете исечкани зачински билки, ренданите и...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

Брзи печива за појадок…толку многу се вкусни, што сите се изедуваат...

Брзи печива за појадок...толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши цврст јогурт или кисела павлака (400 мл) 1 чаша масло (200 мл) 2 јајца 2 кесички прашок за печиво 20 г 1...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ…Стар рецепт со мерки на чаша…Вкусно, за секој...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ...Стар рецепт со мерки на чаша...Вкусно, за секој ден. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, калап 24х32 см): 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1/2 чаша масло 2 чаши брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 кесичка...

Брзи печива за појадок…толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли…

Брзи печива за појадок...толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши цврст јогурт или...

Брзи печива за појадок…толку многу се вкусни, што сите се изедуваат...

Брзи печива за појадок...толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши цврст јогурт или кисела павлака (400 мл) 1 чаша масло (200 мл) 2 јајца 2 кесички прашок за печиво 20 г 1...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ…Стар рецепт со мерки на чаша…Вкусно, за секој...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ...Стар рецепт со мерки на чаша...Вкусно, за секој ден. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, калап 24х32 см): 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1/2 чаша масло 2 чаши брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 кесичка...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

Worldwide news every day

Брзи печива за појадок…толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли…

Брзи печива за појадок...толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши цврст јогурт или...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ…Стар рецепт со мерки на чаша…Вкусно, за секој ден

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ...Стар рецепт со мерки на чаша...Вкусно, за секој ден. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, калап 24х32...

Супер колач за 10 минути…Изматете ги состојките и филот сипете го врз пишкотите…И уживајте…

Супер колач за 10 минути...Изматете ги состојките и филот сипете го врз пишкотите...И уживајте...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г пишкоти 150 мл кафе 250 мл...

Исклучително вкусни ЈАФА ОБЛАНДИ…За секакви пригоди, овој рецепт секој треба да го има…

Исклучително вкусни ЈАФА ОБЛАНДИ...За секакви пригоди, овој рецепт секој треба да го има...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 мл млеко 1 маргарин од 250 г 400...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ…Стар рецепт со мерки на чаша…Вкусно, за секој ден

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ...Стар рецепт со мерки на чаша...Вкусно, за секој ден. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, калап 24х32...

Брзи печива за појадок…толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли…

Брзи печива за појадок...толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши цврст јогурт или кисела павлака (400 мл) 1 чаша масло (200 мл) 2 јајца 2 кесички прашок за печиво 20 г 1...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ…Стар рецепт со мерки на чаша…Вкусно, за секој ден

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ...Стар рецепт со мерки на чаша...Вкусно, за секој ден. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, калап 24х32 см): 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1/2 чаша масло 2 чаши брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 кесичка...

Супер колач за 10 минути…Изматете ги состојките и филот сипете го врз пишкотите…И уживајте…

Супер колач за 10 минути...Изматете ги состојките и филот сипете го врз пишкотите...И уживајте...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г пишкоти 150 мл кафе 250 мл слатка павлака 300 мл млеко 100 г шеќер во прав 10 г ванилин шеќер 2 кесички ванила шлаг крем какао...

Исклучително вкусни ЈАФА ОБЛАНДИ…За секакви пригоди, овој рецепт секој треба да го има…

Исклучително вкусни ЈАФА ОБЛАНДИ...За секакви пригоди, овој рецепт секој треба да го има...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 мл млеко 1 маргарин од 250 г 400 г шеќер 1 смрзнат портокал 500 г мелени бисквити 150 г ситно сечкани ореви 100 г чоколадо 200 г чоколадо...

Брзи печива за појадок…толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли…

Брзи печива за појадок...толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши цврст јогурт или кисела павлака (400 мл) 1 чаша масло (200 мл) 2 јајца 2 кесички прашок за печиво 20 г 1...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ…Стар рецепт со мерки на чаша…Вкусно, за секој ден

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ...Стар рецепт со мерки на чаша...Вкусно, за секој ден. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, калап 24х32 см): 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1/2 чаша масло 2 чаши брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 кесичка...

Супер колач за 10 минути…Изматете ги состојките и филот сипете го врз пишкотите…И уживајте…

Супер колач за 10 минути...Изматете ги состојките и филот сипете го врз пишкотите...И уживајте...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г пишкоти 150 мл кафе 250 мл слатка павлака 300 мл млеко 100 г шеќер во прав 10 г ванилин шеќер 2 кесички ванила шлаг крем какао...

Исклучително вкусни ЈАФА ОБЛАНДИ…За секакви пригоди, овој рецепт секој треба да го има…

Исклучително вкусни ЈАФА ОБЛАНДИ...За секакви пригоди, овој рецепт секој треба да го има...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 мл млеко 1 маргарин од 250 г 400 г шеќер 1 смрзнат портокал 500 г мелени бисквити 150 г ситно сечкани ореви 100 г чоколадо 200 г чоколадо...

ТОРТА ЗА 5 МИНУТИ…Ќе ја правите секој ден…Едноставна и вкусна НАПОЛЕОН ТОРТА

ТОРТА ЗА 5 МИНУТИ...Ќе ја правите секој ден...Едноставна и вкусна НАПОЛЕОН ТОРТА...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 јајца 180 г шеќер 70 г брашно 600 мл млеко 180 г путер 200 г бисквити ПОСТАПКА: 1.Со жица изматете ги јајцата и шеќерот. Додајте брашно и малку по...

Практични и лесни СУСАМ ТОПЧИЊА за секој ден…многу се вкусни…

Практични и лесни СУСАМ ТОПЧИЊА за секој ден...многу се вкусни...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, мала чајна чаша од 125 мл): 125 г омекнат путер или маргарин 1 јајце 1 мала чајна чаша масло (125 мл) 2 рамни лажици...

Најмеката торта на светот…Вкусот веднаш ве освојува, а се прави за 15 минути!

Најмеката торта на светот…Вкусот веднаш ве освојува, а се прави за 15 минути! Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 јајца 1 прстофат сол 150 г шеќер 8 г ванилин шеќер 80 мл масло 100 мл млеко 1 лажица инстант кафе 180 г брашно 20 г какао во...

ТОРТА „РУСКА САЛАТА“ ЗА СЕКАКВИ ПРИГОДИ…Ништо полесно и повкусно не сте пробале…

ТОРТА „РУСКА САЛАТА“ ЗА СЕКАКВИ ПРИГОДИ...Ништо полесно и повкусно не сте пробале...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За една кора, а потребни се три: 4 белки 2 жолчки 4 лажици шеќер 2 лажици мелени ореви 2 лажици брашно тип 400 калап 28 За фил: 750 мл млеко 6 жолчки 6...

Моите легендарни рачно валани „сахурски“ печива…Сите порачуваат да им ги направам…

Моите легендарни рачно валани „сахурски“ печива...Сите порачуваат да им ги направам...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, мала чајна чаша од 125 мл): 1 чаша топла вода 200 мл 1 чаша топло млеко 200 мл 1 чајна чаша масло...

Никогаш не сум зготвила толку вкусни тиквички…Вкусно, заситно и лесно…Отсега само вака ќе ги правам…

Никогаш не сум зготвила толку вкусни тиквички...Вкусно, заситно и лесно...Отсега само вака ќе ги правам...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (1 чаша = 250 мл): 2 тиквички 1/2 чаша лебни трошки 1/3 чаша брашно 4 јајца сол, црн и црвен пипер, зеленчукова мешавина (вегета) 100...

Брзи печива за појадок…толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли…

Брзи печива за појадок...толку многу се вкусни, што сите се изедуваат уште додека се топли...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши цврст јогурт или кисела павлака (400 мл) 1 чаша масло (200 мл) 2 јајца 2 кесички прашок за печиво 20 г 1...

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ…Стар рецепт со мерки на чаша…Вкусно, за секој ден

Подготовка на НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ...Стар рецепт со мерки на чаша...Вкусно, за секој ден. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл, калап 24х32 см): 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1/2 чаша масло 2 чаши брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 кесичка...