Дома Тагови запечени тиквички

Таг: запечени тиквички

РЕЦЕПТИ СО ТИКВИЧКИ кои се крчкаат во многу вкусен прелив, излегуваат...

Ќе ви откриеме три рецепти со тиквички. ПРВ РЕЦЕПТ: Посен ручек со сос од тиквички во печен карфиол, нема поубаво. Потребни состојки: 1 голема...

Тиквичките ги сакам во сите варијанти, ама овие ми се најдобри

Ова е уште една „варијација на тема“ ТИКВИЧКИ. Истиот рецепт можете да го примените и со модар патлиџан. Лесен и брз ручек во кој...

Запечени полнети тиквички со мелено месо, кашкавал и многу вкусен прелив,...

I РЕЦЕПТ: Крцкави тиквички на вкусен и едноставен начин. Многу се вкусни како главно јадење или како прилог. Се прават многу едноставно, а сите...

МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР: Потпечени тиквички во тава, прсти да излижеш

Фото и рецепт: Елисавета Георгијовска Печени тиквички во рерна Потребни состојки: 1 средна тиквичка 1-2 средни компири 1 главица кромид 1 зелена пиперка 1 домат 1/2 црн патлиџан 1-2 чешниња лук магдонос црвена пипер за...

Ако вака ги приготвите тиквичките, дури и оние што не ги...

Еве еден рецепт поради кој сите ќе ги сазакаат тиквичките. Пржени тиквички во преубав сендвич помешу кашкавал и шунка, сето прелиено со јајца и...

Печени тиквички со пармезан и зачини-брз ручек за 20 минути

Сигурни сме дека на овој начин досега не сте ги јаделе тиквичките: крцкави, здрави и превкусни. Одлични се за летно време кога е претопло и...

Запечени полнети тиквички со мелено месо, кашкавал и многу вкусен прелив

Ова јадење најмногу ми го сакаат дома и затоа често го правам кога има млади и свежи тиквички. Потребни состојки за полнење: 300 г мелено месо...

После овој рецепт тиквичките ќе ги засакате уште повеќе: за 20...

Запечени тиквички, прсти да излижеш! Потребни состојки: 3 тиквички да бидат средни или големи 2 лажици маслиново масло 3 млади кромитчиња 1 мала китка магдонос 150 г рендан кашкавал 2 јајца 100...

Толку вкусен ручек што нема да ви се станува од маса:...

Потребни состојки: 6-8 тиквички 2 главици кромид 500 г мелено месо 3 чешниња лукче 1 јајце 1 шолја ориз (сварен) За бешамел: 1,5 лажица брашно, малку масло 500 мл млеко малку мирудија, зачини: сол,...