Дома Тагови витамин Ц

Таг: витамин Ц

Златни правила на сибирската билкарка: Давајте им го ова на децата,...

Зимскиот период се поврзува со зачестување на вирусните респираторни заболувања. Општа карактеристика на овие инфекции е високата контагиозност и лесното пренесување од едно на...

Д-р Перишиќ тврди: Преголема количина на витамин Ц може да доведе...

Д-р Војислав Перишиќ вели дека треба да водиме сметка околу внесот на овој витамин. Најдобро би било витаминот Ц да се обезбеди преку овошјето,...

Ако имате подуено лице и чувствувате дека пребрзо стареете – тогаш...

Во последната година, нашиот живот се повеќе се базира на седење и лежење пред телевизорот. Пандемијата ''не за-твори'' во нашите домови, а физичката активност...

Кверцетинот заедно со витамин Ц го спречува дејството на вирусот, а...

Студиите докажале дека кверцетинот има антивирусно дејство врз SARS-CoV-2 инфекцијата и затоа се смета дека има многу важна улога како во спречувањето на болеста,...

Традиционалната медицина сега се потпира на витаминот Ц за зголемување на...

Сепсата е состојба која е опасна по животот, а ја предизвикува системска инфекција која предизвикала претерана реакција на телото и крајно деструктивен имунолошки одговор. Во...

Добра вест: Заразените од корона во САД земаат големи дози на...

Лекарите објавија добра вест! Пациентите кои поради коронавирусот се сериозно болни во државата Њујорк добиваат огромни дози витамин Ц. Ова се прави врз основа на ветувачкиот...

Диња: ги лекува бубрезите и го намалува високиот крвен притисок! Еве...

Дињата е едногодишна зељеста билка, со полегнати ластари. Листовите се големи а плодот жолт, многу сочен, благ и различен по големина. Се одгледува во...

Направете природен аспирин кој е многу вкусен, а лекува воспаленија и...

Боровинката треба редовно да се јаде бидејќи претставува природен аспирин кој ублажува болки, ја разредува крвта и спречува воспаленија – раскажува Зоран Јеленковиќ, економист...

Спротивно на анемија – зголемено железо во крвта е проблем, кој...

Симптомите како што се замор, болки во мускули и зглобови, болки во предел на стомакот – не смеат да се изгнорираат, бидејќи со текот...

Кога сме под стрес ни паѓа имунитетот и погрешно посегаме по...

Сè уште трае испитната сесија, сезоната на стрес, сезоната на настинки, на намален имунитет. Период каде што имаме недостаток на сон, брзаме во подготовка...