Дома Тагови урмашици

Таг: урмашици

ТАТЛИИ: Ова е стар рецепт, како што ги правеше баба ми,...

„Татлии“ е турски универзален назив за слатко, слатки со шеќерен сируп, па под овој назив можете да најдете разновидни рецепти кои се разликуваат во...

УРМАШИЦИ: Наместо едно по едно, ги правите сите заедно, излегуваат исти...

Урмашиците се слатки шербетни колачи направени од тесто со јајца и путер. Формата е слична како на урма, така и го добиле своето име....

ШЕРБЕТНИ КОЛАЧИ: Овој едноставен рецепт за кој не ви треба многу...

Отсекогаш имав желба да направам шербетни колачи, бидејќи се сочни, вкусни и се топат во уста. Постојано досадував со прашања „како“, „што е важно“,...

Сочни парени колачи со кокос: Никој не може да им одолее

Вкусни, сочни се топат во уста. Никој не може да им одолее. Ќе ви претставиме два рецепти, а вториот е според охридски рецепти. Во...

Гурабии со џем – најдобрите шербетни колачи што некогаш сте ги...

Три рецепти за приготвување на овие прекрасни сочни колачи. Гурабиите кои се приготвуваат со џем имаат посебен вкус и мирис, мора да ги пробате. РЕЦЕПТ...

Сочни гурабии правени на ренде: овој рецепт злато вреди, не сум...

Ова се преубави гурабии кои се топат во уста. Приготвивме три рецепти за вас, сите се одлични и проверени. Првиот рецепт е едноставен, лесна...