Дома Тагови цреши

Таг: цреши

КОМПОТ ОД ЦРЕШИ СО ЦРНО ВИНО: Бев скептична, ама откаго го...

Кога пред некој ден го прочитав овој рецепт за компот од цреши во еден стар готвач за јадења со овошје, да бидам искрена, малку...

Ова завршува во ѓубре, а ги лекува сите болести со мочниот...

Започна сезоната на црешите. Иако петелките од црешите и вишните се фрлаат, тоа е побрешно, бидејќи токму од нив се приготвува еден многу лековит...

ЛИСТОВИ И ПЕТЕЛКИ ОД ЦРЕШИ: Искористете ги и направете лекови кои...

Сезоната на цреши уште малку ќе заврши, а наместо да ги оставите да скапат на дрвото од нив може да направите лековити рецепти кои...

ЈАДЕТЕ ГИ ДОДЕКА ГИ ИМА, црешите се богат извор на минерали,...

Сезоната на цреши уште кратко време е со нас, а за да останете здрави и витки се препорачува да ги искористите до последна. За...

Ова завршува во ѓубре, а ги лекува сите болести со мочниот...

Започна сезоната на црешите. Иако петелките од црешите и вишните погрешно се фрлаат, токму од нив се приготвува еден многу лековит чај кој е...

Зошто треба да јадете цреши секој ден – Само еден грст...

Црешите се исклучително здраво овошје бидејќи содржат големи количества витамин Ц, фолна киселина, калциум, железо, но и најзначајниот од сите – антоцијанидинот. Освен што...

Наспијте се како бебе со вечера која изобилува со мелатонин

Мелатонинот е хормон кој се лачи во епифизната жлезда во текот на ноќта. Светлината е „сигнал“ што управува со овој хормон. Кога стимулот на...

Само еден грст цреши спречува сто болести: Ги смирува нервите, го...

Црешите се исклучително здраво овошје бидејќи содржат големи количества витамин Ц, фолна киселина, калциум, железо, но и најзначајниот од сите – антоцијанидинот. Колку повеќе поцрвенуваат,...

Чај од црешови дршки – лек за исфрлање на песок од...

Лековити делови на црешата: за берење и преработка се погодни цвет, лист и кора кои се собираат пролетно време, а плодот во мај и...

СЛАТКО ОД ЦРЕШИ

Многу убаво старинско слатко од цреши. Потребни состојки: 1 кг цреши 1,25 кг шеќер 1-2 ванилин шеќер 200 мл вода 1 лимон Постапка: Црешите измијте ги и извадете им ги семките. Додека...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"