Дома Тагови тесто без квасец

Таг: тесто без квасец

Ова е најдобриот рецепт за вртена пита-погача: Мириса преубаво, а кога...

Од ова тесто се прави најубавата вртена погача. Се подготвува за час, а може да се користи за масна и посна пита, на наједноставен...

БЕЗ КВАСЕЦ И БЕЗ РАСТЕЊЕ: Лиснати погачици со сирење, заборавете на...

Овие погачици со сирење мирисаат прекрасно, тестото е меко и лиснато, подготвено е толку добро, според старинските начини на месење кои ретко се применуваат...

TEСТОТО Е ПОДОБРО И ОД КРОФНИ: Печива во облик на зајачиња,...

Крофните се едни од омилените печива кои најчесто ги јадеме благи, но подеднакво се вкусни и солени. Дечињата ги обожаваат, особено кога се полнети...

Зајачиња од тесто за ВЕЛИГДЕН: Најубавa и највкусна декорација и радост...

Секоја година за Велигден подготвувам разновидни јадења кои ги декорирам во најразлични облици. Убаво е кога на трпезата се послужуваат украсни и вкусни јадења...

НАЈВКУСНИОТ ПРАЗЕН БУРЕК НАПРАВЕН КАКО ПИТА: Лесен рецепт со многу малку...

Не пропуштајте го овој лесен рецепт од Аурора и направете го највкусниот празен бурек - пита со најмалку намирници. Како што вели таа, ова...

БРЗИ КРОФНИ: Толку се добри што денес двапати ги правев

Едноставни, брзи, одлични, но и брзо ги се изедуваат, особено ако ги правите помалечки за вашите најмили, а секако и за нас возрасните. Постапката...

БРЗА ПИЦА ЗА 10 МИНУТИ: Без квасец и без чекање, испробана...

Италијанците се познати по специфичната храна која е обожавана од целиот свет, но најпознати се по нивните шпагети и секако, феноменалната пица. Се приготвува...

НАЈЛЕСНИОТ ЛЕБ: Се замесува само од топла вода и брашно, без...

Само со врела вода и брашно замесете тесто од кое се прави најлесниот леб што постои во светот. Тенките парчиња леб како палачинки познати...

Овој рецепт е веројатно стар преку сто години, тестото е без...

Секој што дома има брашно, вода и сол, може да замеси тесто и да ги направи овие убави и превкусни пита-сарми. Без разлика дали...

Ова се највоздушните и најмеките мекици што постојат – рецептот е...

Направете одлични мекици за кратко време, без квасец, со состојки кои веќе ги имате дома. Досега имаме претставено огромен број за пржени печива, со...