Дома Тагови суви смокви

Таг: суви смокви

Природен лек кој за 1 час исфрла сè од цревата, лек...

Јужноевропските, медитерански земји покрај свежата храна се познати и по сочните смокви. Во последно време, овие вкусни овошки стануваат сè позастапени и кај нас...

Колач “свекрвино око” со смешен назив, но одличен вкус – кој...

Колачот наречен свекрвино око или снежна топка стана многу познат на интернет само заради неговиот интересен изглед. Не треба печење и се подготвува многу...

Слатка и лековита ризница од јаворов сируп и смокви за детално...

Многумина имаат проблеми со варењето на храната, како и проблем со тврда столица. Чувството може да биде навистина непријатно, болно и напнато. Можеби ви звучи...

Најдобриот лек за бактерија во желудникот, но и за хемороиди и...

Коментар на Magda Miloseska: “40 зрели смокви и 700 мл ладно цедено маслиново масло се остава 40 дена. Се консумира по една лажица наутро...

Лек кој се користи пред зима: за слабеење и јакнење на...

Пригответе се за зимата и зајакнете го имунитетот навреме. Овој стар рецепт со векови се користи за јакнење на физичките и менталните способности и лекување...

СУВИ СМОКВИ: против анемија, за остеопороза, висок крвен притисок, холестерол, астма,...

Сувите смокви се одличен извор на минерали, како калциум, бакар, калиум, манган, железо, селен и цинк. Содржат повеќе калциум од кравјото млеко. Со внес...

Ова е лек за слабеење и за намалување на мастите во...

Овој лек ја подобрува крвната слика, особено ако ви се покачени мастите, ја подобрува дигестијата и празнењето на цревата доколку имате застој и слаба...

Го топи холестеролот и масните наслаги кои ги затнуваат артериите –...

Ако имате проблем со маснотии во крвните садови, овој природен лек ќе ви биде од голема корист. За приготвување на препаратот потребни ви се само...

Оригинален рецепт за лек кој лечи неплодност, бактерија во желудник, хемороиди...

Познато е дека смоквите се употребувале пред повеќе од илјада години, но од непознати причини денес се помалку запоставени во исхраната. Сувите смокви се исклучително богати...

Полнети смокви со мед и ореви: здрава порција полна со енергија

ПОЛНЕТИ СМОКВИ Потребно: -суви смокви -мед -ореви Подготовка: Исечканите ореви се мешаат со медот. Смоквите ги засекувате и ги полните со оваа смеса. Ако сакате дополнителна енергија, посебно во зима...