Дома Тагови старинска торта

Таг: старинска торта

ТОРТА НАД ТОРТИТЕ: Најубавиот рецепт некогаш напишан, а се приготвува од...

Една од омилените торти која секогаш цела се изедува на родендените. Убаво се сече, а притоа е сочна и кремаста, а комбинацијата од ореви...

РЕТРО ТОРТА: Најубавата чоколадна торта со ореви со состојки кои ги...

Порано тортите се приготвуваа со јајца, млеко, брашно и сè она што било лесно достапно во тоа време, состојки кои денес речиси секогаш ги...

ТОРТА ОРЕВОВКА: Богата и сочна, секој залак се топи во уста

Тортата се прави брзо и едноставно, а толку е богата и сочна што нема да можете да и одолеете ниту додека ја подготвувате. Барем...

„КРАЛ ТОРТА СО ОРЕВИ: Се топи во уста зашто нема брашно,...

Ова е една од највкусните торти за кои е напишан рецепт, па можеби и затоа е наречена „Крал торта“. Може да ја приготвувате за...

Старинска чоколадна торта со ореви: десерт со традиција чиј вкус ќе...

Највкусната старинска чоколадна торта со ореви: Десерт со традиција чиј вкус ве маѓепсува. Рецептот за оваа торта го наследив од мојата баба Љуба (која ја...

ЧУДО ТОРТА: Сочна чоколадна торта со ореви, се топи во уста...

Ова е старинска торта, каква што ја правеа нашите мајки и баби. Позната е под името „тенџере“ или „кутлача“ торта, но најадекватен назив сепак...

Катарина торта – старинска торта со ореви и суво грозје –...

Денес повторно ќе направам една старинска, фантастична торта, Катарина торта. Оваа торта има три кори, ванилин крем, а во неа има и чоколадо, и...

РОЈАЛ ТОРТА: Една од најубавите торти без брашно, се топи во...

Ова е една од поубавите торти чиј рецепт е запишан, едноставно е прекрасна, не е комплицирана и се приготвува од најобични состојки кои сите...

ПОСНА ОРЕВ ТОРТА: Баш онаква каква што ја правеа нашите баби,...

Добар ден драги домаќини и домаќинки, денес ќе ви го откријам рецептот за оваа старинска, многу вкусна торта, која според вкусот потсетува на омилените...

Неверојатно добра старинска торта со ореви од која сите ќе ви...

Рецептот е доста стар, а во минатото оваа торта била една од најомилените. Порано велеле: „Нема торта без ореви, путер и чоколадо“. Е па,...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"