Дома Тагови старинска торта

Таг: старинска торта

ТРОБОЈНА МАГИЈА-Многу едноставна верзија: иако изгледа модерно, рецептот е многу стар...

Сигурна сум дека оваа тробојна пунч торта некому ќе му делува како некој современ десерт, сепак рецептот е многу стар. Иако целата е многу...

ЃУРЃИНА ТОРТА: Лесна овошна торта, целата е мека како снегулка, а...

За сите љубители на лесните торти кои освежуваат, оваа ќе им биде број еден. Целата е мека како снегулка, а сепак убаво се сечат...

НАЈКРЕМАСТИОТ КОЛАЧ ВО СВЕТОТ: Комбинација од ореви, какао и ванила, се...

Ова е најкремастиот колач кој некогаш сте го пробале, а сепак содржи испечен бисквит со ореви и какао, а кремот е домашно приготвен од...

КРАЛИЦА МАРИЈА: Најдобар колач чиј рецепт тешко се наоѓа, превкусен, а...

Од многу одамна го барам рецептот за овој кралски колач. Го имам испробано неколкупати во минатото, но никогаш не успевав да дојдам до рецептот....

ГРАНДИСИМО ТОРТА: Излегува многу голема, кремаста, со тенки корички

Ова е уште една фантастична торта во низата кремасти торти. Излегува многу голема, па одлична е за родендени и други свечени пригоди, а по...

БОГАТ СТАРИНСКИ КОЛАЧ СО ОРЕВИ: Крцкава, кремаста и со неодолив вкус,...

Оваа торта-колач порано се приготвува за специјални пригоди, зашто е свечена и за нејзино приготвување се користат десет јајца. Порано важено правилото: „колку повеќе...

Торта за која секогаш се бара рецепт: Старомодна торта на нашите...

Рецептот на Сања Радосавлевиќ за една старинска торта ќе ви ги врати спомените. Порано бабите често го подготвуваа овој рецепт во секоја пригода, а...

Омилениот МЕТАР колач: се пече во два плеха и од малку...

Оваа торта порано задолжително се приготвуваше на секој роденден или прослава поради економичноста, но и богатиот вкус. Поради должината го домил името „метар колач“,...

ТОРТА НАД ТОРТИТЕ: Најубавиот рецепт некогаш напишан, а се приготвува од...

Една од омилените торти која секогаш цела се изедува на родендените. Убаво се сече, а притоа е сочна и кремаста, а комбинацијата од ореви...

РЕТРО ТОРТА: Најубавата чоколадна торта со ореви со состојки кои ги...

Порано тортите се приготвуваа со јајца, млеко, брашно и сè она што било лесно достапно во тоа време, состојки кои денес речиси секогаш ги...