Дома Тагови солени погачици

Таг: солени погачици

Солени погачици со сусам, брзи, лесни, вкусни

Фото и рецепт: Николинка Касап Потребни состојки: 250 г маргарин/путер 250 г ситно сирење 500 г брашно 2 рамни лажички сол 1 прашок од печиво 1 јајце за премачкување и сусам...

Мали ситни солени погачи, едноставни и брзи за правење, а уште...

Фото и рецепт: Гордана Марковиќ Потребни состојки: 250 г брашно 250 г меко сирење 250 г путер/маргарин 1 лажичка сол доколку не е солено сирењето 1 прстофат сол за премачкување: 1 јајце сусам...

Погачици на мој начин, често ги правам, сите ги сакаат

Фото и рецепт: Вера Черфељ Потребни состојки: 500 г сирење 250 г путер или маргарин 500 г брашно, јас ставив уште малку 1 јајце ½ прашок за печиво Постапка: Сирењето ситно изрендајте...

Расцветани погачици – меки како душа

Потребни состојки: 550 г брашно + малку за премесување 200 мл вода 200 мл млеко 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 10 г свеж квасец 100 мл масло за премачкување одозгора: ½ чаша...

Брзи соленчиња… без чекање тестото да нарасне

Потребни состојки: 250 г путер/маргарин 250 г маст 1 супена лажица сол 200 мл млеко 1 сув квасец 1 кг брашно 2 лажици шеќер За наросување и премачкување: 1 јајце Сусам Постапка: Маргаринот, маста, шеќерот и...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"