Дома Тагови сеченица

Таг: сеченица

ПИТА СЕЧЕНИЦА НА ПОИНАКОВ НАЧИН: Со богат фил, сочна и многу...

Не пропуштајте го овој рецепт за пита „Сеченица“ која нашите баби редовно ја приготвуваа. Секоја домаќинка си има некој свој рецепт, а овој ќе...

ЛИСНАТА, БЕЗ СТАСУВАЊЕ – Вкус кој се памти: оваа погача прва...

Нема ништо поубаво од домашна, лисната погача која брзо се подготвува, без стасување и чекање да ферментира, а чијшто вкус се памти и секој...

ПИТА СЕЧЕНИЦА, АМА НЕОБИЧНА: После печењето се залива и многу е...

Питите се омилени кај Македонците, па така имаме cyкани, тегнети, редени, виткани, лажни, излеани, бурек, ѓеврек пити и уште какви ли не. Овојпат ќе...

„Жалам што не го знаев овој рецепт порано“: Пита со разлистано...

„Мора да признам дека овој рецепт не е мој, туку го видов некаде и го испробав, а питата излезе одлично, дури и подобро од...

Ќе бидете воодушевени, со овој рецепт ќе ја направите најубавата пита,...

Никогаш не претерувам, од оваа пита ќе бидете навистина воодушевени. Сите што ја пробаа беа восхитени од вкусот. Многу ја сакаме дома, па ја...

Посна погача со лук и ореви, повкусна не може да биде

Потребни состојки: 400 г брашно (300 бело + 100 интегрално) + за поросување и месење, 50 мл маслиново масло + за премачкување, ½ лажичка...

ПРОЛЕТНА ПИТА: Добра, домашна, богата и топла пита со спанаќ и...

Рецепт и видео презентација на Том Филос - „Пролетна пита“. Добра, домашна, богата и топла, многу е вкусна и сочна. Едноставно толку многу е...

Сите ми го бараат рецептот за оваа погача: Лисната погача со...

Рецепт и видео презентација на Кристална кујна - "Сите ми го бараат за оваа лисната погача со сирење, феноменална е". Можат да ја приготвуваат...

Да ја сочуваме традицијата – пита на традиционален начин, позната како...

I РЕЦЕПТ - Да ја сочуваме традицијата – пита на старински, традиционален начин, позната како сеченица. Сеченица е стара македонска пита која се развлекува,...

Колпишмиде (Кокмишка) – стар рецепт, прастар, македонски…Омилена сечена пита

Фото и рецепт: Верче Костоска - Колпишмиде. Рецептот за оваа превкусна пита го објави нашата драга членка Верче Костоска во групата НМД рецепти. Ова е најпознатата...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"