Дома Тагови салата

Таг: салата

ПОСНО: Сочна и едноставна салата со компир, морков и кисели краставички

Потребни состојки: 1 кг компир 150 г целер 1 главица кромид 500 г морков 250 г посен мајонез 200 г кисели краставички 1 лажица сенф Малку сол, малку црн пипер, неколку лажички...

Салата од карфиол: вкусен прилог за месо

Одлична салата која одлично одговара со месо, печено или похувано, брзо се приготвува и може да стои во фрижидер и до 3-4 дена без...

Поточарка: намирница бр.1 за прочистување на крвта – внатрешно, на кожата...

За нејзината нутритивна вредност најдобро говори фактот што содржи поголема количина железо од спанаќот, повеќе калциум од млекото и повеќе витамин Ц од лимонот...

Древен рецепт: домашен сируп против кашлица од црна рдоква (ШАЛГАН) со...

Со овој прастар рецепт повеќепати им помогнав на своите деца, на моите внуци и на други дечиња. Случајно налетав на овој рецепт во разговор,...

Оваа билка го враќа видот, го чисти црниот дроб од масни...

Цвеклото е црвен коренест зеленчук кој најчесто се консумира сиров но и како салата. Многумина не го сакаат, но не знаат дека цвеклото е...

Во пакувана салата пронашле жива жаба, а од зеленилото слушнале: креее!

Дури откако изеле две третини од салатата, ја откриле жабата. Еден брачен пар биле шокирани кога ја изеле речиси цела салата пакувана во кеса, а...

Салата МЕТЛА – го чистиме организмот и слабееме здраво!

Салата „Метла“ (или како што уште ја нарекуваат „Четка“) ужива огромна популарност веќе неколку години по ред. Можеби не изгледа убаво и егзотично, но...

Кога истовремено јадете домати и краставици, вие си наштетувате на вашиот...

Многу често, речиси секојдневно ни се случува, после оброкот за ручек, да се чувствуваме уморно, да чувствуваме тежина во стомакот, надуеност, поспаност. Сето тоа во...

Рецептите на Отец Гаврил за многу болести

Бидејќи отец Гаврил пораснал во време кога лекарите биле реткост, а медицината се’ уште неразвиена, тој од својата мајка и баба научил, па и...

Оваа диета го топи салото со брзина на светлината – првите...

Овие денови можете да си го промените животот и телото на подобро, а не само што ќе го стопите салото, туку ќе се чувствувате...