Дома Тагови салата

Таг: салата

Компир салата – вака ја правам веќе со години и никој...

Посно! Потребни состојки за 4 лица: 1 кг компир 100-150 мл маслиново масло 1 лажица сенф Неколку лажици лимонов сок 1 црвен кромид исечкан на коцки 1 рака сечкан магдонос 1 лажица...

Ги чисти цревата, ја регулира киселоста и тежината: јадете од ова...

Со овој оброк се чистат мастите во цревата и на тој начин се намалува тежината, а исто така се регулираат дигестивните сокови во желудникот. Потребни...

Една СУСАМ САЛАТА на брзинка за сечиј вкус

Одлична салата која се приготвува за многу брзо време, а притоа е ефектна и вкусна, на сите им се допаѓа. Потребни состојки: 100 г сусам 250 г...

Одлична салата која може да се јаде секој ден

Потребни состојки: 350 г тестенини 100 г кисели краставички 1 црвена пиперка 1 зелена пиперка 1 мала , најмала конзерва пченка 1 ½ кесички мајонез 1 чашка кисела павлака 150 мл слатка...

ПОСНО: Салата со ореви и копар

Потребни состојки: 1 црвена пиперка 10 кисели краставички копар по вкус 4 супени лажици мелени и сечкани ореви  1 конзерва пченка или смрзната па варена јаболкова киселина или лимонов сол маслиново...

Вкусна салата со карфиол полна со витамини

Потребни состојки: 1 карфиол со средна големина 2 моркова 2 црвени пиперки 2 зелени пиперки 4-5 гранки млад кромид корнишони по вкус 1/2 китка копар 1/2 китка магдонос 1 конзерва пченка (или смрзната...

Идеи за разубавување на вашите празнични трпези – најубавите, едноставни декорации

Кога ќе ви недостигаат идеи како да го украсите ордеверот или салата, а сакате да оставите впечаток, послужете се со некои од следниве идеи.  За...

Вкусно макало со модар патлиџан – лесно и едноставно

Потребни состојки: 4 модри патлиџани со средна големина 1 чаша павлака  2-3 чешниња лук 1 супена лажица лимонов сок 3-4 супени лажици маслиново масло  сол Постапка: Модрите патлиџани испечете ги и ставете...

До Нова година да изгледате како манекенка: ослабете за само 3...

Постои рецепт за оброк кој се јаде само три дена по ред, а кој прави вистинско чудо за вашиот стомак и надворешно и внатрешно. После...

Подобра салата во живот не сум пробала а готова е за...

Ова го пробав на еден роденден и одлично е со краставички. Потребни состојки: 3-4 поголеми краставици 1 јогурт 2-3 големи лажици милерам или павлака 3-4 големи лажици сечкани зачини...