Дома Тагови салата

Таг: салата

Мимоза салата – многу убав вкус кој совршено одговара за слави...

Фото и рецепт: Слаѓана Рожа Потребни состојки: 200 г шунка рендана 200 г кашкавал крупно рендан 3 тврдо варени јајца 100 г мајонез 3 поголеми варени компири 1-2 кисели павлаки од...

Освежителна јогурт салата за 10 минути готова, за мене е најдобра!

Многу ја сакаме дома и често ја приготвувам, некогаш како салата, а некогаш како главно јадење. Потребни состојки: 500 г тестенини 150 г кашкавал 200 г шунка 2-3 варени...

Салата со печени пиперки, сирење, варени јајца….превкусно!

Малку необична салата, но многу е вкусна, топло ја препорачувам. Потребни состојки: 8-10 печени пиперки (излупени, исечени на ленти или на покрупни парчиња 150 г шунка или...

Урнебес салата: вкусен намаз кој можете буквално со сè да го...

Имате два понудени рецепти, еден класичен и еден со ајвар. Потребни состојки за класична урнебес: 250 г полномасно тврдо сирење 250 г урда 20 мл масло 2 лажички црвен...

Урнебес салата: рецепт за приготвување на вкусна салата

Потребни состојки: 1 главица лук 100 г сирење 50 г ајвар Лута пиперка Масло Деталите за приготвување погледнете ги на видеото: https://youtu.be/FXVko9gohCs

Подобра салата во живот не сум јадел а готова е за...

Ова го пробав на еден роденден и одлично е со свежи краставички а може и со кисели. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3-4 поголеми краставици 1 јогурт 2-3 големи лажици милерам...

ПРИНЦ САЛАТА – поради оваа салата ќе ја заборавите руската!

Потребни состојки: 500 г говедско месо (суво говедско или варено/печено па ситно сечкано) 200 г кисели краставички (ситно исечкани) 2-3 чешниња лук, ситно исечкани и промешани со...

Оваа салата е толку добра што ќе ви биде жал што...

Потребни состојки: 3 компири 3 моркови 3 варени јајца 300 г варен грашок 6-7 кисели краставички 300 г шунка или 1 пилешко филе сол и уште: 300 г мајонез 200 г павлака Постапка: Зеленчукот сварете го...

Салата со ориз – многу вкусна салата, а добивате многу на...

Многу е слична на руската салата, а со оризот се добива на количина, многу е вкусна и освежителна. Потребни состојки: 1 шолја ориз 2 моркови 1 шолја грашок 1...

Феноменална солена торта која можете да ја направите за 30 минути

Потребни состојки: 6 јајца 9 лажици брашно 1 прашок за печиво 400 мл јогурт 200 мл масло 1 лажичка сол За фил: 250 г мајонез 300 г кисела павлака 300 г ситно сирење 250 г...