Дома Тагови ролат

Таг: ролат

Пауново око – Додека сварите кафе и овој ролат е готов

Многу симпатично име за многу вкусен ролат. Потребни состојки: 7 жолчки 7 белки 10 лажици шеќер 1 лажица какао 3 лажици брашно ½ лажичка сода бикарбона За крем: 4 јајца 100 г шеќер 4 лажици...

Многу вкусен ролат со ореви и чоколадо – се топи во...

Фото и рецепт: Нермина Јордамовиќ Потребни состојки за темна смеса: 100 г чоколадо за готвење 200 г мелени ореви 200 г шеќер арома по вкус кој сака 1 белка изматена...

ПИЦА ПИТА: Ова е феноменално, гостите беа воодушевени

Никој од моите гости не остана рамнодушен! Од другите слични рецепти се разликува по тоа што пред печењето кратко се замрзнува за да може...

Брз ролат со суво овошје, бисквити и желе бонбони

Фото и рецепт: Љиљана Марјановиќ Потребни состојки: 1 маргарин од 250 г или путер 10 лажици шеќер 3 јајца 100 г чоколадо 300 г кршени бисквити 200 г желе бонбони 100 г...

Солен ролат: одличен избор за сите пригоди

Потребни состојки: 4 јајца 4 лажици брашно 1 прашок за печиво 2 лажици кисела павлака 1 прстофат сол Фил: 200 г фета сирење 100 мл милерам 180 г шунка Постапка: Белките одвојте ги од жолчките...

Брз бисквитен ролат: превкусен а без печење и без голема мака,...

Потребни состојки за бисквит: 500 г мелени бисквити 2 полни лажици квалитетно какао или чоколадо во прав 100 г шеќер 1 ванилин шеќер (или неколку капки екстракт од...

РОЛАТ ОД МЕЛЕНО МЕСО СО ЈАЈЦА

Потребни состојки: 250 г мелено месо 1 помала главоца кромид 2-3 чешниња лукче црн пипер, црвен пипер, сув зеленчук (вегета).. 2 јајца 4 лажици презла 3 варени јајца 1 јајце 1 лажица кисела...

СЛОНОВО ОКО – ваков колач уште не сте пробале… Сочен, обилен...

Потребни состојки за жолта кора: 5 јајца 5 лажици шеќер 5 лажици брашно Џем од кајсии Потребни состојки за темна кора: 7 белки 7 лажици шеќер 3 жолчки 10 лажици мелени ореви 3 лажици...

Ролат со обланда: одличен колач, брзо е готов, вкусен, а кога...

Потребни состојки: 1 путер/маргарин 2 јајца 250 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 250 г бисквити 50 г суво грозје 100 г ореви Сум и лимонова кора по желба 2 кори обланда Постапка: Прво...

Вкусен ролат со кокос и чоколадо

Потребни состојки за темен дел: 500 г мелени бисквити 250 г шеќер во прав 100 г рендано чоколадо за готвење 50 мл рум (може и повеќе, по желба) 200...