Дома Тагови рогач

Таг: рогач

ВКУСНА ТОРТА КОЈА ИСТОВРЕМЕНО Е ЛЕК ЗА ДЕБЕЛОТО ЦРЕВО: Се приготвува...

Рецепт на Бојана. Драги мои пријатели, оваа торта е за сите возрасти, а уште е наречена и „Љубовна торта“. Вкусот ќе ве освои и...

СОЧЕН КОЛАЧ ОД ЈАБОЛКА: Брзо се прави, со мерки на чаша

Кога ќе го испечам овој колач би можела целиот одеднаш да го изедам...Комбинацијата е мирисниот рогач и сочните јаболка...ух, навистина е предобат. А толку...

Малку позната намирница која може да го сузбие ракот, а има...

Дали е можно во една мала природна намирница да се наоѓаат толку лековити нутриенти? Станува збор за рогач, а на повозрасните лица им е многу...

Рогачот е лек за дебело црево, дијабетес, висок холестерол, покачен шеќер,...

Рогачот е исклучително лековит и воопшто не смееме да го занемариме. СОДРЖИ: прости шеќери 13% (фруктоза, малтоза и глукоза); сахароза 20%; скроб 35%; пектин 3%;...

Рецепт за вкусен сируп од рогач – “маџун” од рогач

Потребни состојки: 2 кг рогач - мешунки 2 литри вода 4 кг шеќер 1 лажичка мелено каранфилче 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажичка цимет во прав Постапка: Мешунките од рогач добро...

Сочен колач со јаболка и рогач кој брзо се прави

Потребни состојки: 4 јајца ½ шолја шеќер (100 г) ½ шолја млеко (100 мл) ½ шолја масло (100 мл) 1 шолја брашно (130 г) 2/3 шолја мелен рогач (100 г) 2...

Сочен колач од јаболко и рогач – прекрасен старински мек колач...

Прекрасен старински колач, толку мек и сочен што се топи во устата, а вкусот на рогач во комбинација со јаболката, цимет и арома на...