Дома Тагови посно

Таг: посно

Домашен посен мајонез – рецепт без јајца

Потребни состојки: 1/2 шолја растотелно млеко (бадемово, соино) 1 шолја растително масло лимонов сок или оцет Сенф сол, црн пипер, засладувач Постапка: Сите наведени состојки измиксајте ги во блендер додека да...

Брз посен чоколаден колач кој не се пече – само 4...

Потребни состојки: 250 г посни бисквити 200 г посно чоколадо 150 г посен маргарин 100 мл сок Постапка: Бисквитите искршете ги крупно, маргаринот растопете го и додадете му 100 г...

Посни штрудли со јаболка, се топат во уста

Потребни состојки: 200 мл масло 100 мл вода ½ прашок за печиво 1 ванилин шеќер 20 г квасец 500 г брашно За фил: 4-5 јаболка 5 лажици шеќер Цимет, ореви, шеќер во прав Постапка: Замесете тесто...

Многу добар рецепт за посни пиперки – прсти да излижеш! Кога...

Потребни состојки: 12-15 пиперки (а може и суви) 200 г варен ориз 150 г праз 150 г морков 150 г рендан компир Зачин, црн пипер 2-3 лажици ајвар 200 мл доматен сос 2...

Посна БАЈАДЕРА за БАДНИК

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: 500 мл вода 500 г шеќер 250 г маргарин 300 г мелени ореви 300 г мелени посни бисквити 100 г толчени ореви 1 чоколадо за...

ПОСНИ САРМИ СО ОРЕВИ – лапни голтни!

Потребни состојки: 1 главица кисела зелка или 2 помали (околу 2 кг вкупна тежина) 4-5 помали главици кромид 1 чаша ориз 2 лажички црвен пипер 10 г мелен црн...

Посен ролат со банани и бисквити, лесно се прави за само...

Многу вкусен ролат, лесен и едноставен. Потребни состојки: 350 мл вода 150 г маргарин 50 г чоколадо 4 лажици какао 100 г суво грозје 2 лажици рум 100 г желе бонбони 450 г...

Посна пита од компир-мешаш се’ и ставаш на печење

Потребни состојки: 1 кг компир 1 поголема главица кромид 2 лажички сол 100 г брашно или по потреба 100 мл масло 2 лажици маргарин црн пипер Постапка: Загрејте ја рерната на 200 степени....

Полнети пиперки со компир по рецепт на свекрва ми – ќе...

Потребни состојки: 15 помали пиперки 4 компири 1 морков 2 зрели, поголеми домати 1 главица кромид 1 чешне лук 2 лажици сечкан лист од магдонос и целер 1 лажичка сол ½ лажичка мелен...

Посни ванилици: сите ги сакаат бидејќи се меки и се топат...

Многу вкусни ситни колачи кои се топат во уста. Омилените... Потребни состојки: 500 г маргарин (или 250 г маргарин и 250 мл масло) 250 г шеќер во...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"