Дома Тагови посно

Таг: посно

СВЕТОГОРСКИ КОЛАЧ со божествен вкус

Рецепт според светогорските монаси Потребни состојки: 6 лажици џем од кајсии 10 лажици шеќер 1 кесичка цимет во прав 1 лимон – рендана кора 1 портокал – цеден сок 1 лажица...

Посен колач – бонжита со мед, чоколадо, ореви и лешници

Многу лесно се приготвува и не одзема многу време. По желба можете да ставите и суво овошје. Потребни состојки: 250 г корнфлекс 2 полни лажици мед 200 г...

ПОСНА САЛАТА: Совршена комбинација од туна и компир

Сите ваши сетила ќе бидат задоволени. Оваа салата можете да ја јадете и кога не постите. Многу вкусна комбинација од сусам, туна, мајонез и лук....

Домашен посен мајонез – рецепт без јајца

Потребни состојки: 1/2 шолја растотелно млеко (бадемово, соино) 1 шолја растително масло лимонов сок или оцет Сенф сол, црн пипер, засладувач Постапка: Сите наведени состојки измиксајте ги во блендер додека да...

Брз посен чоколаден колач кој не се пече – само 4...

Потребни состојки: 250 г посни бисквити 200 г посно чоколадо 150 г посен маргарин 100 мл сок Постапка: Бисквитите искршете ги крупно, маргаринот растопете го и додадете му 100 г...

Посни штрудли со јаболка, се топат во уста

Потребни состојки: 200 мл масло 100 мл вода ½ прашок за печиво 1 ванилин шеќер 20 г квасец 500 г брашно За фил: 4-5 јаболка 5 лажици шеќер Цимет, ореви, шеќер во прав Постапка: Замесете тесто...

Многу добар рецепт за посни пиперки – прсти да излижеш! Кога...

Потребни состојки: 12-15 пиперки (а може и суви) 200 г варен ориз 150 г праз 150 г морков 150 г рендан компир Зачин, црн пипер 2-3 лажици ајвар 200 мл доматен сос 2...

Посна БАЈАДЕРА за БАДНИК

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: 500 мл вода 500 г шеќер 250 г маргарин 300 г мелени ореви 300 г мелени посни бисквити 100 г толчени ореви 1 чоколадо за...

ПОСНИ САРМИ СО ОРЕВИ – лапни голтни!

Потребни состојки: 1 главица кисела зелка или 2 помали (околу 2 кг вкупна тежина) 4-5 помали главици кромид 1 чаша ориз 2 лажички црвен пипер 10 г мелен црн...

Посен ролат со банани и бисквити, лесно се прави за само...

Многу вкусен ролат, лесен и едноставен. Потребни состојки: 350 мл вода 150 г маргарин 50 г чоколадо 4 лажици какао 100 г суво грозје 2 лажици рум 100 г желе бонбони 450 г...