Дома Тагови посно

Таг: посно

ПОСНО: Шарен бурек со зеленчук

Потребни состојки: 500 г тенки кори 200 г печурки 100 г морков 400 г компир 150 г кромид 100 мл масло 200 мл вода 2 лажички сол Малку црн пипер 200 мл кечап За премачкување: 100...

Еден од најевтините и најубавите ПОСНИ КОЛАЧИ: мирисен, сочен, чоколаден…

Посното срце е навистина еден од најевтините и најубавите посни колачи. Ако постите, тогаш ова е вистинскиот колач во кој можете вистински да уживате. Доколку...

ПОСНИ МАНТИИ

Потребни состојки: Тесто за питата (купечко или сами направете го) Масло Оригано Лук Маслиново масло Растителна павлака (посна) без казеин Постапка: Развлечете го тестото исто како за пита, па испрскајте го со...

ПОСНО: Брза БАЈАДЕРА од кокос и бисквити

Брзи и едноставни! Бадемово млеко се става за вкус зошто колачот е посен, а може да го купите во поголемите маркети или да си го...

ПОСНО: Сочна и едноставна салата со компир, морков и кисели краставички

Салатата е сонча, зеленчукува со многу добар вкус кој исто така, е заситен. Намирниците речиси сите ги имате, единствено нешто што можеби ќе треба да...

Запечен праз: ПОСНО ЈАДЕЊЕ – ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ

Бевме дваесеттина на трпезата. Јадевме некое убаво и вкусно јадење, а не знаевме што всушност јадеме. И иако на трпеза не треба да се...

Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез

Фото и рецепт: Кате Ристевска Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез и поради тоа се посебни. Потребни состојки: 1 кг брашно тип 400 500 мл...

ПОСНО: Паштета од компир – РЕЦЕПТ

Потребни состојки: 4-5 компири, 250 гр. мелени ореви или семки од сончоглед, 1-2 лажици доматно пире, сок од половина лимон, сол, бибер, ситно сецкан млад лук или...

Ова е рецептот за најубавите посни крофни!

Ова се најубавите крофни без млеко и јајца и воопшто не се разликуваат од мрсните. Воздушести се, меки, се топат во уста, а од...