Дома Тагови посни пишии

Таг: посни пишии

Секоја пишија излегува со големина на три обични, затоа го сакаме...

Пишиите се омилениот македонски појадок, а кога целата куќа ќе замириса на нив, сите се стрчуваат накај трпезата, да ги јадат, додека се топли....

КОГА ИМАТЕ САМО БРАШНО И ВОДА: Овој рецепт им враќа спомени...

Пишиите се омилениот македонски појадок кој редовно го подготвуваа нашите мајки, баби, тетки.. Се јадат во слатка или солена варијанта, а одлични се и...

Посни лепињи на вода кои се дујат како перничиња, остануваат свежи...

Овие вкусни лепињи се најдоброто нешто што го јадам додека постам. Се прават од само неколку состојки, а вкусот мора сами да го доловите....

Ако постите ова ќе ви биде најубаво: посни пишии кои се...

Домашно тесто слично на мекици, но некои ги нарекуваат и пишии. Излегуваат многу парчиња, а толку многу се вкусни што веднаш се јадат. Одлични...

1 чаша газирана вода и брашно и добивате посни пишии за...

Рецепт на „Саце Рецепти“. Домашно тесто слично на мекици, но некои ги нарекуваат и пишии. Излегуваат многу парчиња, а толку многу се вкусни што...

Посни крофни: воздушести, шупливи, меки, се топат во уста, од нив...

Ова се најубавите крофни без млеко и јајца и воопшто не се разликуваат од мрсните. Воздушести се, меки, се топат во уста, а од...

Посни меки и интегрални пишии што не впиваат масло – кога...

Фото и рецепт на Гордана Јакшиќ – Посни мекици од ‘ржано брашно. Овие солени мекици (или како и да ги наречете) идеални се кога...