Дома Тагови посна бајадера

Таг: посна бајадера

ПОСНА БАЈАДЕРА ЗА 15 МИНУТИ: Највкусниот и најбрзиот рецепт

Бајадера, што на француски јазик значи „танчерка во храм“, е еден од омилените колачи во регионот и пошироко. Се приготвува со зовриен сируп од...

ДОМАШНА БАЈАДЕРА ЗА 20 МИНУТИ: Најдобриот рецепт без миксер и рерна

Без сомнение бајадерата е една од нашите најпознати слатки кои баш сите ја сакаат. Најпозната е нејзината купечка варијанта, но постои и онаа вистинската,...

ПОСНИ ТРИАГОЛНИЦИ СО РУМ, БАЈАДЕРА И РОЛАТ: Најдобрите десерти за славската...

Постојат различни видови на посни, славски колачи. Обично основата на секој од овие колачи е бисквит засладен со шеќер, мед, џем или чоколадо и...

БАЈАДЕРИ: Сите ги сакаат, а се прават додека трепнете – ситни...

Нема ништо поубаво од домашните бајадери кои речиси задолжително ги има на секоја славска трпеза. Совршена комбинација од мелени кекси, чоколадо и ореви, просто...

Кога сме оскудни ја правам оваа бајадера: најевтина, но највкусна, без...

Нема кој не ја прави кога доаѓаат посните или мрсните слави и празници, а може да се прави во повеќе варијанти. Сега сите ја...

ПОСНА БАЈАДЕРА СО КОКОС: Ситни колачи кои први се разграбуваат на...

Сигурно веќе имате испробано разни рецепти за бајадери, посни и мрсни, а сега направете ги овие, многу едноставно, со кокос. Сите ќе бидат воодушевени. Ќе...

КОЛАЧ НА СИТЕ ВРЕМИЊА: Бајадера со ореви и плазма – ситни...

Преубава комбинација од ореви, кекси и чоколадо. Токму овие состојки заедно го прават колачот неодолив. Бајадерата можете да ја приготвите во посна или мрсна...

ЛЕШНИК ШТАНГЛИ: Маж ми рече дека поубав колач од овој, не...

Фото и рецепт: Нале. Ова се всушност Ренато коцки само малку променети според желбите на мојот сопруг. Не мора 8 жолчки да се стават,...

Посни Јафа штангли – ненадминливи, па дури ако вако ги подготвите...

Рецепт и видео презентација на Валентина Машковиќ – Посни јафа штангли. Поздрав драги пријатели, денес ќе ви откријам рецепт за посни јафа штанглички – вели...

Посна ЛЕШНИК БАЈАДЕРА – повкусна од оригиналната

Фото и рецепт: Марина Спасојевиќ Потребни состојки: 500 г шеќер 150 мл вода 200 г мелени бисквити/посни 150 г мелени лешници 250 г посен маргарин/путер за мрсна 100 г чоколадо 1 лажица...