Дома Тагови пита со блитва

Таг: пита со блитва

Не треба да знаете да развлекувате кори за да ја направите...

Испробајте го наједноставниот начин за правење на пита-бурек. Нема некој кој не може да ја направи, а вкусна е, прсти да излижеш. Не треба...

ПИТА СО БЛИТВА-НА МАКЕДОНСКИ НАЧИН: Кога ја печам со отворен прозор,...

Оваа пита се приготвува речиси во секој крај од Македонија и во зависност од поднебјето си има и различно име. Најпозната е под името...

БРЗА ПИТА СО ГОТОВИ КОРИ: Малку поинаков начин на редење, полна...

Брза пита со зелје и готови кори, никого не го остава рамнодушен. Богата е со сочен фил од блитва, спанаќ или нешто друго зелено,...

Ова е СОПАРНИК – пита специјалитет која ќе ви проговори на...

Рецепт и видео презентација: Том Филос Здраво на сите, oва е СОПАРНИК, традиционален далматински специјалитет, но приготвен во домашни услови. Инаку, според оригиналниот рецепт сопарникот...

Пита со пченкарно брашно и спанаќ, мешаш сè и ставаш на...

Фото и рецепт: Sefka Rakic Потребни состојки: 500 г спанаќ или блитва 2 шолји пченкарно брашно 1 шолја обично брашно 100 г сирење 4 јајца 100 мл павлака 1 шолја млеко 1 прашок...

Кралска погача која освојува и со вкус и со изглед! Се...

Многу е вкусна погачата, во слоеви, може да ја приготвите за ручек, за гости, а многу е декоративна и за слави и родендени. Потребни состојки: 1...

Комат со БЛИТВА, вкусно и едноставно!

Фото и рецепт: Елена Мишковска Потребни состојки: 700 г брашно 2 лажички сол Вода на собна температура, по потреба Постапка: Брашното со 2 лажички сол и вода на собна температура...

ПИТА со блитва (спанаќ) и сирење – омилена во моето семејство

Потребни состојки: 500 г средно дебели кори за пита за фил: 2 китки блитва (во една има околу 5-6 големи листови блитва) 300 г сирење 3 лажици кисела павлака 3...

Брза пита со спанаќ, многу вкусна а едноставна, се’ се меша...

Потребни состојки: 4 јајца, 1 чаша кисело млеко, 100 мл масло, 300 г издробено сирење, 3 шолји за бело кафе - брашно, 1 лажичка сол, 1 прашок за печиво и 500 г...