Дома Тагови печива

Таг: печива

ПАМУК ПОЛЖАВЧИЊА меки како душа-вкусен појадок набрзина

Најубавите печива кои веројатно ќе ве потсетат на сарајлиите – децата им се омилени, но и на нас возрасните, па затоа многу често ги...

САРАЈЛИИ МЕКИ КАКО ПАМУК: Со овој рецепт нема промашување, тајната е...

Во разни краишта се нарекуваат различно, но јас ги знам како „сарајлии“, а така ми се запишани и во тефтерот. Го открив одамна рецептот...

Без чекање, без јајца, без квасец: брзи јогуртни погачици за 15...

Неверојатно меки и вкусни. Можете да ги полните со што сакате, а откако ќе ги обликувате се ставаат во рерна веднаш, без да ги...

Јогуртни кифлички кои се прават за 20 минути, едноставни, вкусни и...

Ќе ви ги претставиме двата најдобри рецепти за кифлички според читателите на НМД. Првиот можеби веќе ви е познат (се приготвува со јогурт), го...

Повеќе не правам лиснати кифли со маргарин – го миксам маслото...

Сите знаете како се прави лиснатото тесто, односно дека секоја кора се премачкува со слој од маргарин/маст или путер, се редат една врз друга...

ПОЛНЕТИ ПИТУЛИЦИ: Сите што ги пробаа ме прашаа за рецепт, навистина...

Сакам да испробувам нови рецепти и за среќа, живееме во време кога тие ни се достапни секогаш и при рака. Некогаш се успешни, а...

Потребна ви е само една голема кора за овие превкусни лиснати...

Нема дете или возрасен што не ги сака лиснатите кроасани. Овој рецепт ви презентира подготовка на едни од најубавите кроасани што постојат во светот,...

КРАВАЈЧЕ-ВЕЛИГДЕНСКО ЛЕПЧЕ: Традиционално македонско печиво

Се наближува големиот христијански празник Велигден, па време е да се потсетиме на старите добри рецепти на нашите баби и да ја продолжиме традицијата...

СЕ ГОТВАТ СО 1 ЧАША ВОДА, ЗА 10 МИНУТИ: Многу брзи,...

Овие вкусни печива мора да ги пробате. Тестото се замесува едноставно и слично како она за еклери и принцес крофни. Брашното кратко се вари...

Направете ги најмеките и највкусните кифлички и погачици – рецепт

Рецепт на Милица. Ова тесто за погачици го испробав и за кифлички, па оттогаш ни стана најомиленото од сите комбинации, мекичко и мирисно тесто......