Дома Тагови Нова година

Таг: Нова година

ФЕНГ ШУИ: За да ви биде семејството среќно и здраво –...

Начинот на кој ја украсувате новогодишна елка или куќата, може да придонесе за подобрување на здравјето на вашето семејство, но и за повикување на...

НОВА ГОДИНА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Еве какви јадења се готвеа тогаш за...

Иако бев дете, сепак се сеќавам на тие мириси, на целата таа празничната атмосфера, китењето, декорациите, возбудата, очекувањето и радоста поради гостите. Беше тоа...

„Дајте музика” во претпразнична општествено-одговорна мисија

Во екот на претпразничните денови, ликовите од детскиот едукативно-музички серијал „Дајте музика“, се фатија за хумана работа. Празниците се време за подарување. Играчки, пакетчиња, технолошки...

Пред крајот на старата и почетокот на Новата година – Еве...

Ова се пет народни верувања или обичаи кои луѓето одамна ги практицираат особено пред крајот на годината. 1.Важна е бојата на долната облека Во државите на...

Снегулки од хартија на 6 начини: научете како да ги направите...

Одвојте време за украсување на куќата пред Нова година. Сите ние кога бевме деца правевме снегулки од хартија. И покрај сите модерни новогодишни декорации, тие...

Ја брка несреќата од домот: Оваа билка ќе ви донесе благосостојба...

Оваа билка со векови се користела во народната медицина, а многумина ја одгледуваат поради уникатниот и декоративен изглед. Освен што има неверојатни лековити десјтва, чуваркуќата...

Направете украси од шишарки и внесете празничен дух и волшепство од...

Шишарките се одличен природен материјал за правење на разни новогодишни украси за елката. Погледнете примери кои можат да послужат како украси за елка, минијатурни играчки...

ДЕВОЈЧЕТО СО КИБРИТЧИЊАТА приказна која допира до сечие срце

Да се потсетиме на најубавата новогодишна приказна, прекрасното дело на Ханс Кристијан Андерсен. Приказна која не враќа во детството и не потсетува на значајните...

Еве што треба да направите за да имате најубава Божиќна ѕвездичка

Ова надалеку познато цвеќе потекнува од Мексико, со висина од 40 см и стебло густо обраснато со листови. Цвета во текот на зимата, но...

Грозје во тегла – се отвора точно на Нова година за...

Рецептот е стар и обично се користи за подготовка на ликер на грозје. Но, постои верување кај народот дека вака приготвеното грозје има магична...