Дома Тагови народни верувања

Таг: народни верувања

Денес се бришат женските гревови: Велигденски понеделник, на кој се изведуваат...

Денес е Велигденски понеделник – првиот ден после Христовото воскреснување кога станал од својот гроб. Според византискиот обред ова е првиот ден од Светата седмица...

На Цветници младите си го мијат лицето со вода накитена со...

Обичајот за миење со вода во која има натопено цвеќе потекнува од старословенско верување, паганизам. Во чест на пролетта, новата движечка сила, создавачка сила која...

Магијата на рузмаринот: се користел за одбрана од зли сили и...

Постои верување дека ако сте емотивно повредени од невозвратена љубов, изневерени од партнерот, разочарани во детето, во пријателите... – рузмаринот ќе ви помогне да...

ЛЕТНИК – Македонски народен празник: според верувањето денес започнува ПРОЛЕТТА, а...

Летник е македонски народен празник, којшто се празнува секоја година на 14 март (1 март по стар календар) и е поврзан со враќањето на...

Од мојот град, преку Шпанија до Виена, ме следеше закачена магија...

-Во една тепачка, мојот девер смртно настрада. Потоа следеше сообраќајна несреќа во која мојот сопруг го изгуби животот. Потоа останав и без мајка. Тогаш,...

Долгот мора да се плати: еве зошто ги сонуваме покојните

Иако веќе не се со нас, саканите кои се починати никогаш не не' напуштаат. Многу луѓе раскажуваат како ги посетуваат во нивните соништа, кои...

65 годишен маж раскажува како со помош на магија заведувал млади...

За магии, вештери и вештерки кои прават магични напивки во големи казани, сме читале и слушале во бајките за деца. Но, за големо изненадување, дури...

Магијата на рузмаринот: Оваа билка лекува невидливи рани

Ако сте емотивно повредени, рузмаринот ќе помогне да се смирите и да ги излекувате невидливите рани. Се верува дека има моќ да ги смири моментните...

Kако да препознаете дека сте урочени – Од дневникот на една...

“Уроците може да се “фатат” на човек, но и на имотот, на куќата, на градината, на стоката и на се’ што човекот користи. Луѓето не...

Засадете украсна божиќна пченица за да ви биде бериќетна годината

Се наближуваат новогодишните празници а кај луѓето полека се зголемува расположението и желбата за украсување на нивните домови. Порано оваа божиќна пченица, традиционално се...