Кајмакокачамак или „Цицвара“ се смета за јадење за прекин на постот, а убавиот божиќен обичај „гледање во цицвара“ е поврзан со ова јадење. Ова е стар обичај од некои краишта на Македонија, а особено од Србија кои полека остануваат во заборав….

Божиќното утро на нашите предци не можело да се замисли без „цицвара“, традиционално јадење направено од кајмак, вода и пченкарно брашно. Токму со овој специјалитет се прекинувал постот од кој се земаале три залаци.

Некогаш, нашите предци, во старите српски семејства, особено во областа на Херцеговина, но и во Златибор, важел божиќниот обичај „предвидување на иднината со кајмакокачамак“.

Се прави „цицвара“ која „плива“ во доста маснотија или кајмак, но така за да изгледа како огледало.

Тоа е јадењето што домаќинството прво го јаде на божиќното утро, пред да пристигне „пложајникот“ односно првиот човек кој влегува во куќата за да донесе среќа, здравје и бериќет на тоа домаќинство.

„Домаќините пред да почнат да јадат, се огледуваат во тепсијата со „цицвара“ и ако го видат својот одраз, следната година ќе им биде добра, а сите од домаќинството ќе бидат живи ќе го видат и следниот Божиќ“, вака верувале нашите предци.

Исто така, еден од обичаите поврзани со ова јадење вели дека ако „цицварата“ трипати се заврти околу лажицата со која се меша, куќата во која се прави ќе биде придружена со среќа и благосостојба во текот на целата година.

Според старите манастирски рецепти, „цицвара“ се подготвува така што се топи кајмакот во тенџере, се додава брашното и се меша постојано за да не се направат грутчиња. Еве што е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

Рецепт 1:
200 г стар кајмак
250 мл вода
200 г пченкарно брашно

Рецепт 2:
200 мл вода
200 мл млеко
300-400 г сирење/кашкавал или кајмак
8 лажици пченкарно брашно
1 лажица маст нерастопена (ако се користи кајмак, не треба)
1 лажичка сол

ПОСТАПКА:

Рецепт 1: во тенџере ставете вода и кајмак, оставете да зоврие и оставете кремот да се растопи. Кога водата ќе зоврие, тргнете го од оган и со постојано мешање полека додајте го брашното.

Кога ќе се додаде целата количина, продолжете со мешањето, кружно и во една насока, додека цицварата не ја ослободи маснотијата и не почне да се врти.

Кога цицварата ќе ослободи маснотијата, вратете ја на оган и гответе околу 10 минути со постојано мешање, па тргнете ја од оган и послужете топло.

Рецепт 2: млекото, водата и маста ставете ги да зовријат, па додајте го сирењето/кашкавалот, посолете и измешајте.

Кога повторно ќе зоврие намалете ја температурата, сипете го пченкарното брашно и непрекинато мешајте и оставете да крчка 10-тина минути. Кога ќе почна да се зафаќа на дното како малку да почнала да подгорува, тогаш е готова.

Послужете со кисела павлака, јогурт или кисело млеко, а може и салата по желба.