Дома Тагови народни верувања

Таг: народни верувања

Сабота пред ДУХОВДЕН: Задушница, кога гробовите се отвораат

Денот пред празникот Духовден, саботата, народот го празнува како “Дуовденска задушница”, “Дуовденски мртвен”, “Мртва сабота” и др. Слично како и на другите денови кога е...

Интересни податоци за оревот: на Духовден се носат оревови листови за...

Интересни податоци за оревот. Верувањата предупредувале дека некои стебла треба да се заобиколат. Тоа особено се однесувало на оревот, најнесреќното дрво, поврзано со демони (иако...

Почит кон предците од оној свет: ЗАДУШНИЦИТЕ во Македонија

-од Годишни обичаи кај Македонците, Даворин Трпески Повеќепати во годината имаме задушници: -Зимска задушница -Петровденска задушница -Митровденска задушница Верувања: -Меѓу народот постоело верување дека за задушниците Бог сите мртви ги...

На работ на смртта: Чудесно исцелување со водата од Св. Петка

-Таа ноќ додека бев во шок собата, лекарите ми рекоа дека веројатноста да умрам е 99%, само еден 1% ми дадоа дека ќе преживеам. Бев...

За многу години СПАСОВДЕН – Вознесение Христово

Четириесет дена по Велигден (во четврток) Именден празнуваат: Спасе, Спасија, Спаска… Македонската православна црква и нејзините верници денес (четврток) го одбележуваат Спасовден. Спасовден е еден од десетте...

8 MAJ: СВЕТИ МАРКО ГРАДОБИЈА – среќен именден Марко!

Овој празник во народнатаата култура е познат како Марко Градобија, а особено се празнувал во пределот Горна Пчиња, каде што бил празнуван за од град....

Денес не се работи за да се спасиме од град: БЕЛА...

Овој празник, познат како Бела сабота главно се празнува во Осоговија, Пијанец, Малешево, Ѓорноџумајско, Радовишки Шоплук и во некои соседни предели. Најчесто, на овој...

ЦРН ПЕТОК: Вода од изворот за здравје (Богородица балаклија)

Црквата овој петок го празнува како „Источен петок - Балаклија". Името дошло по тоа што на овој ден луѓето посетуваат извори (од „источник“, што...

Источен Петок – Балаклија: се отвораат „Богородичните води“, кои имаат голема...

“Според црковната и  народната традиција на овој ден се отвораат „Богородичните води“, кои имаат исклучително голема лековита моќ. Таков свет извор се наоѓа и во...

Денес се бришат женските гревови: Велигденски понеделник, на кој се изведуваат...

Денес е Велигденски понеделник – првиот ден после Христовото воскреснување кога станал од својот гроб. Според византискиот обред ова е првиот ден од Светата седмица...