Дома Тагови народни обичаи

Таг: народни обичаи

ДЕНЕС СЕ СЛАВИ СВ. ПАНТЕЛЕЈМОН: Овие две работи не заборавајте да...

Православна црква денеска го слави Свети Пантелејмон, светител и исцелител. За него е доста позната неговата интересна животна приказна, а овој ден (деветти август)...

Ако скршите чинија, радост ви доаѓа в куќа: добро припазете да...

„Ако и помогнете на бубачката која се превртела на грб да застане на нозе и да си замине, сте се искупиле за седум ваши...

ИВАНДЕН Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: Сонцето трипати застанува, а жените се протнуваат...

Еве зошто е важно на овој голем празник да се исплете венец со цвеќиња. Според народните обичаи, овој ден е магичен и може да...

УТРЕ Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: На Ѓурѓовден ова мора да го имате...

Ѓурѓовден е најголемиот христијански празник од пролетниот циклус којшто е непроменлив празник и секогаш се паѓа на 23 април по новиот календар, односно на...

Утре се бришат женските гревови: Велигденски понеделник, на кој се изведуваат...

Според византискиот обред ова е првиот ден од Светата седмица – седмицата после Велигден. Утре е е Велигденски, Светол понеделник – првиот ден после Христовото...

Првиот гостин на Божик носи радост и среќа, но мора да...

Ако првиот гостин на Божиќ, наречен “положајник” ги испочитува обичаите, се верува дека семејството преку целата година ќе биде здраво, среќно и радосно. Положајникот...

Пред крајот на старата и почетокот на Новата година – Еве...

Ова се пет народни верувања или обичаи кои луѓето одамна ги практицираат особено пред крајот на годината. 1.Важна е бојата на долната облека Во државите на...

Утре го славиме Крстовден: само едно правило треба да го испочитувате...

Пред нас е голем празник, Крстовден кој нашата православна црква и верниците го прославуваат двапати во текот на годината, 18 јануари и 27 септември. Есенскиот...

Сабота пред ДУХОВДЕН: Задушница, кога гробовите се отвораат

Денот пред празникот Духовден, саботата, народот го празнува како “Дуовденска задушница”, “Дуовденски мртвен”, “Мртва сабота” и др. Слично како и на другите денови кога е...

Почит кон предците од оној свет: ЗАДУШНИЦИТЕ во Македонија

-од Годишни обичаи кај Македонците, Даворин Трпески Повеќепати во годината имаме задушници: -Зимска задушница -Петровденска задушница -Митровденска задушница Верувања: -Меѓу народот постоело верување дека за задушниците Бог сите мртви ги...