Дома Тагови меко тесто

Таг: меко тесто

Кога се омажив не знаев да месам тесто, а денес месам...

Кога се омажив пред 23 години бев „незнајко“ во кујната, знаев да спржам јајца и да направам уште неколку едноставни јадења. За среќа, имам...

РОЛНИЧКИ СО СИРЕЊЕ, КАКО ОД ПЕКАРНИЦА: Испробајте го овој нов рецепт...

Доколку барате совршен појадок или ужина што ќе ве воодушеви со својата неодолива мекост, ролатот со сирење е одличен избор. Овие кифлички се вистински...

Повеќе не купувам леб: Сама подготвувам кифлички од тесто како пајакова...

На секоја домаќинка ѝ е сон да замесува меко и еластично тесто кое лесно се тегне, а после печењето излегува меко, сјајно и воздушесто....

ПЕЧИВА ВО ОБЛИК НА ЦВЕТ – многу вкусни и меки: Потребна...

Овие печива се толку многу вкусни, а изгледаат и многу декоративно. Обликот на цветови ги прави совршени во овој период од годината, кога сѐ...

ТЕСТОТО Е МЕКО КАКО ОБЛАК: Малкумина ја знаат оваа тајна, вкусни...

На многу лесен и едноставен начин направете универзално тесто според рецептот на Јулија. Се замесува со квасец и не содржи јајца (во тестото), што...

Оваа тајна состојка ретко кој ја знае – од неа тестото...

Со помош на една тајна состојка замесете тесто и направете ги најубавите лепчиња, меки како облачиња. Тестото се замесува без голем труд и за...

Oва тесто е подобро и од пица, ќе се уверите сами...

Овој рецепт за тесто може да го користите кога правите секаков вид печива како кифлички, фурнаринки, пица и други печива. Конкретно во овој рецепт...

НЕЖНИ ГУЛАБИЦИ: Лесни и многу вкусни печива, со овој рецепт нема...

Рецептот ни доаѓа од Турција, а турските печива се познати по својата деликатност. Во составот за тестото користат слични состојки како и за нашите...

БРЗ РЕЦЕПТ ЗА ВЕЧЕРА: Ролнички со сирење, меки како памук, трипати...

Многу фини ролнички од меко, кисело тесто како пена. Трипати ги правев во последниве три дена. Многу лесно и едноставно се приготвуваат од основни...