Дома Тагови лудо тесто

Таг: лудо тесто

Најубавото чудо од тесто со јогурт за мекици готови за 10...

Верувам дека ќе ви се допадне. Потребни состојки: 500 мл млеко 1 квасец 1 прашок за печиво 4 јајца 1 лажица сол 200 мл јогурт 1,4 кг брашно +- Постапка: Во млако млеко растворете...

Лудо тесто од кое може да се прават разни колачи и...

Многу лесно се приготвува, а во фрижидер може да стои до 7 дена, па по потреба од него да си правите за што ќе...

ТEСТO ГOТOВO ЗА 15 МИНУТИ: побрзо, поеластично и повкусно печиво не...

Многу добро тесто, еластично и лесно за обработка. ПOТРEБНИ СОСТОЈКИ: 4 шолји од 200 мл брашно 2 лажици шеќер ½ лажица сол 2 лажици масло 500 мл млеко 11 г сув...

Лудо тесто со јогурт: погодно за сите видови печива, меко како...

Најдобро од се’ е што може а стои во фрижидер по неколку денови и секогаш е како тукушто да сте го меселе. Потребни состојки: 1 кг...

Домашни кифли од лудо тесто: подобри од пекарница – еден од...

Потребни состојки: 250 мл млеко 1 лажичка шеќер 40 г свеж квасец 500 г меко брашно 500 г остро брашно 1 прашок за печиво 2 јајца 2 јогуртчиња (2х200г) 3 лажици шеќер 3 лажици...

Тесто за кифлички и пирошки – меко и воздушесто

Секоја домаќинка има свој начин за приготвување на тестото, но честопати се случува да добиете совет од пријателка или сосетка што излегува дека е...

ТЕСТО ГОТОВО ЗА 15 МИНУТИ: побрзо и повкусно печиво не сте...

Потребни состојки: 4 шолји од 200 мл брашно 2 лажици шеќер ½ лажица сол 2 лажици масло 500 мл млеко 11 г сув квасец (1 кесичка) Постапка: Тестото навистина многу едноставно се...

Лесни и вкусни ПИРОШКИ, на секој му успеваат а вкусот е...

Потребни состојки: 1 кг меко брашно 300 мл густ јогурт 50 мл масло (сончогледово или пченкарно) 350 мл млако млеко 2 цели јајца + 1 жолчка 40 г свеж квасец 2...

Рецептот кој го кријат пекарите: совршено меко тесто идеално за сите...

Ова е рецепт за совршено тесто кое секогаш успева. Запишете си го бидејќи сигурно ќе стане вашиот омилен и само на овој начин ќе...

Пијано тесто со пиво – успева за пици, за пирошки, за...

Потребни состојки: 500-600 г брашно 150 мл млеко 200 мл пиво 4 лажици маслиново масло 1 чајна лажичка сол 1 чајна лажичка шеќер 40...