Дома Тагови лисната пита

Таг: лисната пита

ПИТАТА НА ТЕТКА МИРА: Се прави речиси од ништо, тестото се...

Кога бевме деца често одевме на гости кај тетка Мира за да ја јадеме оваа вкусна пита. Мајка ми правеше слични пити, но ги...

ПИТА СЕЧЕНИЦА, АМА НЕОБИЧНА: После печењето се залива и многу е...

Питите се омилени кај Македонците, па така имаме cyкани, тегнети, редени, виткани, лажни, излеани, бурек, ѓеврек пити и уште какви ли не. Овојпат ќе...

По битолски се нарекува „Ѓурвалаци“, а по прилепски „Девет табани“ –...

Оваа пита има ралични имиња, но најпозната е под името ДЕВЕТ ТАБАНИ. Некои ја прават како едно цело парче и се нарекува „Пита -...

СЕЧЕНИЦА: Старинска пита на кој никој не може да и одолее...

Уште еден вид старинска пита за љубителите на вкусни раслистани пити какви што ги правеа нашите баби. Има малку крцкава кора, а мека е...

Да ја сочуваме традицијата – пита на традиционален начин, позната како...

I РЕЦЕПТ - Да ја сочуваме традицијата – пита на старински, традиционален начин, позната како сеченица. Сеченица е стара македонска пита која се развлекува,...

Лесна пита со урда, сите ја сакаат – Копишмиде

Рецепт и видео презентација на Том Филос – Пита со сирење. Сите македонски рецепти се вкусни и познати во регионот, а една од најпознатите...

Месено сукано за убав ден – пита мека како душа

Фото и рецепт на Ленче Гогова – Пита мека како душа. Нашата драга членка и пријателка Ленче Гогова го објави рецептот за оваа преубава пита...

Вкусен зелник-пица со лиснато тесто – Фантастичен рецепт и одлична идеја...

Рецепт и видео прилог на Том Филос – Зелник пица. Досега ги пробавме зелниците со сирење, спанаќ, праз, зелка, месо… а ова е нешто неверојатно...

Турска лисната пита со сирење – највкусната и наједноставната пита за...

Рецепт и видео прилог на Милица Михајловиќ. Турската лисната пита со сирење е можеби највкусната и наједноставната пита за правење. Рецепт со убаво објаснети детали...

Лисната погача со сирење (Сеченица) која брзо се разграбува – сите...

Лисната погача со сирење прва се разграбува од масата зошто сите ја сакаат поради посебниот вкус, мирис и мекост. Потребни состојки: 550-600 г брашно, 200 мл млака...