Дома Тагови квасец

Таг: квасец

Фини мирисни кифлички меки како пена – многу повкусни од пекара

Фини меки мирисни кифлички со сирење, многу поубави отколку од пекара, однадвор крцкави, а одвнатре меки како пена. Научете да правите вака добри кифлички,...

Пекарски домашни кифли од лудо тесто – меки и вкусни

Потребни состојки: 250 мл млеко 1 лажица шеќер 40 г свеж квасец 500 г меко брашно 500 г остро брашно 1 кесичка прашок за...

Кубанки: полнети стапчиња

Потребни состојки: 1200 г брашно +- 300 мл масло 2 лажички сол 1 лажичка шеќер 50 г свеж квасец 500 мл млако млеко За полнење:...

Фокача: вкусно италијанско лепче со шери домати

Потребни состојки: 500 г брашно 300 мл вода +- 1 кесичка сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 10-15 шери домати 10-15 ливчиња...

Едноставен италијански рецепт за ПИЦА

Потребни состојки за тесто: 500 г брашно 1 лажичка сол 1 свеж квасец (или сув) Млака вода Уште ќе ви биде потребно: 4 лажици доматен...

Пијано тесто со пиво – успева за пици, за пирошки, за...

Потребни состојки: 500-600 г брашно 150 мл млеко 200 мл пиво 4 лажици маслиново масло 1 чајна лажичка сол 1 чајна лажичка шеќер 40...

Многу домаќинки не ја знаат оваа финта: како крофните да не...

Ова е најдобриот рецепт за крофни, а најдолу во текстот ќе прочитате неколку трикчиња и совети како секогаш да ви успеваат крофните. Потребни состојки: 1...

Наједноставно тесто за пица без месење (ВИДЕО)

Потребни состојки: 500 г брашно 250 мл вода 70 мл масло 15 г квасец (3-4 г сув) 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол Постапката погледнете ја во видеото: https://youtu.be/3nG68NkTtA8

Професионално и највкусно тесто за пица и фурнаринки

Баравте рецепт за совршено пица тесто кое ќе може да го искористите и за фурнаринки со кашкавал? Имаме еден брз предлог кој може да...

Овој рецепт за крофни мора да го имате зошто на сите...

Ова е рецепт со кој не можете да погрешите, прстенот околу секоја крофна никогаш не изостанува! Потребни состојки:Тесто 1 кг брашно 1 коцка свеж квасец ...