Една брза и лесна погача мека како памук

Многу вкусна, многу мека погача!

Фото и рецепт: Родна Трпеска

Потребни состојки:

250 мл млеко
200 мл јогурт
1 чашка павлака
1 квасец
2 лажици шеќер
2 лажички сол
2 јајца
100 мл масло
Брашно по потреба (750 г – 1 кг, во зависност како впива самото брашно)

Loading...

Постапка:

Се замесува средно по мекост тесто и се остава да кисне за да се удвои.

Потоа од смесата се прават топчиња со големина по ваша желба.

Се редат во тепсијата каде ќе се пече погачата, се оставаат да киснат, се мачка со јајце одозгора и се поросува со сусам.

Се става и по мало парче путер или маргарин врз топчињата и се става на печење.

фото и рецепт: Родна Трпеска

Loading...