Дома Тагови квасец

Таг: квасец

Охридски ПИНЕРЛИ – не можете да им одолеете

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 500 мл млеко 1 квасец 2 лажици шеќер 1 лажица сол 10 лажици масло Постапка: Се замесува тесто па се остава околу половина час да...

Колпиде – стар рецепт наследен од мајка ми

Фото и рецепт: Снежана Бошкова Се замесува обично тесто со малку квасец и топла вода. Се сука кора па се дели на два дела. Се наросува...

Вкусен зелник: од миризбата додека се пече – ви иде вода...

Фото и рецепт: Анета Стојческа Каранфиловска Потребни состојки: 700 г брашно 1 квасец 1 лажиче сол 1 лажиче шеќер 50 мл масло Постапка: Се замесува со млака вода а тестото веднаш се...

Кифлички меки како душа

Фото: Натич Нт Рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: 1 кг брашно 200 мл млака вода 200 мл јогурт 100 мл масло 1 квасец 2 белки 2 мали лажичиња сол 1 мало лажиче шеќер Постапка: Се меси...

Рај за вашето непце: слатки кифли филувани со пудинг од ванила

Меките кифлички кои се топат во уста се гордост на секоја мама и баба. Нема дете кое не сака кифлички, а ниту ние возрасните не...

Лајбици меки како душа

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 500 мл млака вода 500 мл јогурт или кисело млеко 1 квасец 2 мали шолјички масло 1 лажица шеќер 2 лажички сол 2 жолчки 1 цело...

Мојата неделна погача

Фото и рецепт: Натич Нт Потребни состојки: 800 г брашно +- 1 квасец 1 лажица сол 2 јајца + 1 јајце за премачкување маргарин/путер за премачкување 4-5 лажици масло 100 мл јогурт...

Полнети кифли како од пекара, можеби и подобри

Рецепт за совршено печиво, однадвор со сусам и крцкаво, а одвнатре неверојатно меко. Состојката која се додава во тестото (оцет) прави кифлите да бидат...

Корнет пица – новиот тренд во светот дојде и кај нас

Рецептот за пица на нов, необичен начин, дојде и кај нас. Пицата во облик на корнет послужете ја за појадок, вечера, ужина или за...

Пица мајсторите го чуваат рецептот во тајност

Тешко е да се пронајде човек кој не е љубител на добра пица, а некогаш колку и да се обидуваме да направиме идеално тесто,...