Дома Тагови кремаст колач со ореви

Таг: кремаст колач со ореви

НАЈБРЗИОТ КОЛАЧ СО ОРЕВИ: Правам втора тура зашто не остана ниту...

Овој старински колач ќе ве воодушеви не само со едноставноста на приготвувањето, туку и со својот неодолив вкус. Потребните состојки веројатно веќе ги имате...

Cтрашно добар колач, по два дена повторно го направив и пак...

На некои им е познат како „Бањалучанка“, на други како „Славонски коцки“ или „Морнарски штангли“, „Маргитин колач“, „Кремасти коцки со ореви“ и којзнае уште...

Моцарт коцки, толку едноставен колач а превкусен

Фотографија и рецепт на Зденка Шилац. Потребни состојки: 5 јајца, 180 г шеќер, 200 г брашно, 1 прашок за печиво, 200 мл млеко, 200 мл масло и 10 големи лажици мелени...

КОЛАЧ ЗА СЕКОЈ ДЕН – Мек, нежен и многу евтин!

Колачот е многу вкусен, се топи во уста, излегува многу а доста е евтин. Потребни состојки (користете чаша од 200 мл за состојките): 1 јајце, 1 чаша...

Кремаст колач со пудинг

Потребни состојки: 4 јајца 5 лажици шеќер 4 лажици вода 4 лажици масло 4 лажици брашно + 2 лажици 1 лажица какао 4 лажици сечкани ореви 100 г суво грозје 3 пудинг од...