Како се прави домашна пита

Потребни состојки:

 • 270 мл вода
 • 500 г брашно
 • 10 мл оцет
 • 20 мл масло
 • Сол по потреба
 • Вкупно 300 мл течност на 500 г брашно,
 • Брашно за наросување и масло за намастување на рацете.

За фил:

 • 500 г сирење
 • 2 јајца
 • Сол по желба
 • Малку прашок за печиво
 • Малку кисела павлака
 • 20-30 мл млеко за полевање на питата при крај на печењето.

Постапката погледнете ја во видеото:

 

Претходна статијаВисоки сметки за струја: поради овој уред се троши струја дури и кога е исклучен
Следна статијаНаправете ВАКА: парите сами ќе доаѓаат во вашиот дом