Ружички со ореви – Бајрамска баклава

Потребни состојки:

  • 500 г ореви
  • 500 г кори за баклава
  • 400 г шеќер
  • 250 г путер

За шербет:

  • 600 г шеќер
  • 600 мл вода
  • 1 лимон

Погледнете ја постапката во видеото:

 

 

Претходна статијаОднадвор крцкава, одвнатре фина и мека: брза пита со сирење
Следна статијаЕдноставен, евтин и брз колач од гриз и кокос